"ziemia" dla anten drutowych zasilanych na końcu (random wire itp.)
może komuś się przyda
    sq5gvy pisze:



    Taka myśl mi zaświtała (o poranku). Gdybyś pomierzył impedancie między dachami ( tzn drut do jednego i drugiego koniecznie z dławikiem tłumiacym common mode) to moglibyśmy ocenić czy twoje założenie jest słuszne. Gdybyś wykonał taki pomiar to napisz ile wyszło bo jestem ciekawy czy moje obawy sa uzasadnione czy też staram się być świętszy od papieża wesoły


Andrzeju GVY,
zmierzyłem (też o poranku). Otóż między dachami analizator pokazuje (101 - j5) Ohm. A tak by się chciało zobaczyć wynik 74 Ohm (Rmd = 47 Ohm plus Rdd = 27 Ohm). Niestety, myślenie życzeniowe nie pomogło.
Nie chce mi się rysować, więc opiszę słowami, że antena i dwa dachy owe z kosmosu wyglądają jak ptak jakiś z baaaardzo długą szyją (promiennik) i dwoma nierównej wielkości skrzydłami (dachy).

Mieliśmy z grubsza dwie sytuacje:
1. analizator włączony pomiędzy promiennik a przeciwwagę (ewent. przeciwwagi)
2. analizator wpięty w dipol jaki stanowią dwie przeciwwagi (promiennik tymczasem "wisi")
Hipoteza: rozkład pola elektromagnetycznego w obu tych konfiguracjach różni się na tyle, że impedancje reprezentujące poszczególne elementy systemu znacznie się zmieniają.
Rmd w drugiej sytuacji nie wynosi już 47 Ohm, Rdd nie jest równe 27 Ohm.

I tego byłoby na tyle?

P.S. Co miałeś na myśli pisząc o użyciu dławika common mode? Pomiar dokonany był bezpośrednio na końcu krótkich drutów prowadzących od obu dachów.


  PRZEJDŹ NA FORUM