Układ G3SEK do wzmacniacza na 2x GU81
PA 2x GU81
    sp3gts pisze:

    Witam ponownie.
    Pomysł z PA na 2xGU-81 wcale nie jest nowym pomysłem i nie do zrealizowania. Swego czasu takie PA było w użyciu przez wielu krótkofalowców i kluby. Przez wiele lat taki wzmacniacz był w SP5PSL. Powiedziałbym, że obecnie łatwiej jest zrobić takie PA ze względu na większą dostępność dobrych części i materiałów tj. części ze sprzętu wojskowego dużych mocy, kondensatory i przekaźniki próżniowe itp. Obecnie takie PA ma i używa w zawodach na niskich pasmach kol. Jurek SP3GEM. Co do konstrukcji i napięć to trzeba zachować max.warunki bezpieczeństwa niezależnie czy to jest 220, 500, 1000 czy 3000V.
    Co do rozwiązań zabezpieczeń to w necie jest wiele rozwiązań. Proponuję też zapoznanie się z propozycjami przeróbek "starych" lampowych, fabrycznych PA poprzez dodawanie układów zabezpieczeń. Niekoniecznie to musi być na jednej płytce jak G3SEK czy WD7S. Polecam artykuł "AC0C SB200 SLEEPER". Tutaj konkretnie jest o zabezpieczeniu PA na 2xGI-7B ale zasady są uniwersalne. Na pocieszenie dodam,że popularna teraz lampa GU-43B też nie jest łatwą lampą do zabezpieczenia i napięcie anodowe też słuszne, a nie zniechęca do budowy PA 2xGU43. Wiedzę i doświadczenie można zdobyć tylko poprzez kolejne konstrukcje i niekoniecznie od razu wszystko wychodzi.
    Pozdrawiam


Zgadzam się z Tobą Kol. Zenku!
Wiesz chodzi mi o zbudowanie wzmacniacza na pasmo 160,80,40m ewentualne 2 pasma albo samo 80m te lampy mają same plusy nie potrzebują chłodzenia..., a gu 43b już musi mieć przepływ powietrza 90m sześciennych/h, Starej daty konstruktorzy nie robili takich skomplikowanych układów, tylko stabilizacja s2 i to wszystko.- ewentualnie się mogę mylić...


  PRZEJDŹ NA FORUM