ZASILACZ 13,8V/30-35A
    mot_cez pisze:

      SQ7PGO pisze:


      @Cezary - czyli zasilacz serwerowy jest OK ? Patrzyłes czy można w nim podkręcić napięcie?


    Udało mi się podciągnąć tylko z 12,00 do 12,30
    W tej sztuce DELL 750W raczej będzie ciężko coś więcej wycisnąć ale mam na oku inny zasilacz.


No więc także sobie sprawiłem zasilacz z serwera. Kupiłem na alledrogo po 29zł/szt. Sprawne, stan bdb. Wyglądają jakby nie były wcale używane.

Parametry użytkowe:
V Input: 100-240V AC
V Output: 12V / 42A DC podkręcone do 13,2V, przy pełnym obciążeniu napięcie siada do 13,1V więc tyle co nic.
5V / 2A DC
Moc: 514W

Zasilacz wykonany zawodowo, porządny obwód drukowany, podwójny filtr wejściowy i wyjściowy. Wszystkie komponenty najwyższej jakości. Zabezpieczenie przed zwarciem zacisków wyjściowych, zabezpieczenie przed przekroczeniem napięcia wyjściowego ponad 13,5V. Zabezpieczenie termiczne - dla każdego radiatora osobny czujnik temperatury. Regulacja wydatku wentylatora. Słowem - producent zadbał o każdy szczegół.
Ponadto, małe, lekkie urządzenie ~ ok 2kg.
Nie znalazłem rozpiski jego PinOut'u ani manuala do niego, ale wziąłem do ręki miernik i 2 oporniki po 30 minutach zasilacz wystartował.
Napięcie podniesione zostało do 13,2V.
Tych zasilaczy nie da się podkręcać w nieskończoność. Zwykle 13-13,5V max gdyż inaczej zadziała OVP (over voltage protection) czyli zabezpieczenie przed przekroczeniem napięcia wyjściowego. Oczywiście da się zmienić parametry OVP na np 14 V, ale wymaga to modyfikacji tego obwodu (zapewne zmiana 1-2 rezystorów w dzielniku napięcia komparatora mierzącego napięcie wyjściowe). Jednak dla przeciętnego TRXa nie ma to większego znaczenia znaczenia i ten temat można spokojnie pominąć.
TX przetestowany na tym zasilaczu, pracuje bez zarzutu, raporty bez zmian. Nic nie sprzęga, nie brzęczy nie szumi.
Dodatkowo dodałem regulację obrotów wentylatora w zależności od temp wnętrza obudowy.

Myślę, że jest to tania alternatywa transformatorowego zasilacza tradycyjnego. Największą zaletą są niewielkie wymiary i potężna moc.
Co do obaw o zakłócenia jakie mogą się z niego przenosić w eter, to myślę że są grubo przesadzone. Te zasilacze są wykonane profesjonalnie z dużym naciskiem na parametry dynamiczne. Pamiętajmy, że służą do zasilania urządzeń komputerowych o wymaganej wysokiej niezawodności i odporności na zakłócenia oraz przede wszystkim drogich serwerów. Takiego zasilacza nie ma sensu porównywać z tandetnie wykonanym i prymitywnym zasilaczem do ładowania komórki czy z jakiegoś innego urządzenia elektronicznego popularnej klasy. Stąd pewnie jest ta opinia powszechnie głoszona, że zasilacze impulsowe się nie nadają do urządzeń radiokomunikacyjnych. Nadto przypomnę, że obecnie większość urządzeń radiokomunikacyjnych klasy zawodowej jest zasilana z przetwornic impulsowych. Każdy się może przekonać odwiedzając np jakiś BTS komórkowy.
Zastosowania amatorskie to chyba jedyne w jakich ostały się tradycyjne zasilacze.

Pozdrawiam
SQ9JXT


  PRZEJDŹ NA FORUM