HEXBEAM G3TXQ vs 2 el. Delta Loop SP3PL
EI9KC.

Arek, nie będę komentował Twoich rewelacji dot anteny Juliana bo to jest bezsens. Dwa Twoje twierdzenia są warte odpowiedzi tj
1. cyt "...rotor nie bylo potrzeby w zasadzie. Druga rzecz nie raz robilem DX odwrocony gdzies w kosmos a nie na DX. Oczywiscie ten "DX" to byl taki z "drugiej" ligi. Ale to juz inna sprawa. "koniec cytatu.

Ameryki tym twierdzeniem nie odkryłeś, antenę kierunkową obojętnie jaką ustawiasz generalnie na najsilniejszy sygnał DX a nie na jego azymut. Wg Twojego twierdzenia zrobienie łączności via LP czyli odwrócony od Dx'a o 180 stopni dyskwalifikuje wszystkie anteny bo to totalnie nie jest w namiarze DX'a. Powyższą praktykę tj pracę z anteny kierunkowej stosowałem i stosuje do tej pory mając wpierw antenę 5 el Yagi jak i przy delcie MB7PL. Na brak łączności nie narzekam, tu głęboki ukłon w stronę propagacji. Wydaje mi się że jesteś na tyle doświadczonym operatorem że powyższe powinno być Tobie znane, no chyba że się mylę. Jakieś dziwny podział stosujesz na Dx'y pierwszej ligi lub drugiej. Dx to jest Dx, może być bliższy lub dalszy, dla mnie wszystkie są dobre aczkolwiek nie wszystkie robię. Natomiast nigdy bym sobie nie pozwolił na taką bzdurę że co słyszę to robię. Chociażby tylko dla tego że jest to dla mnie przyjemność a nie wyścig do nikąd, nikt mi za dx'a nie płaci ani przed nikim nie rozliczam się, poza tym mam również inne ważne życiowo zajęcia które mają wpływ na czas poświęcony hobby

2.cyt ") Lampa GU74B po dwoch latach nie dala rady z wysoka moca odbita na 17/12 i padla. W raz z nia padl jeden relay w moim PA. To i tak cud, ze tyle wytrzymalo i "tylko" tyle szkody narobila ta moc odbita. Generalnie 25% mocy wracalo do PA czy tez do radia jak pracowalem na 100W. Julian SP3PL zaproponowal mi wyslac uklad dopasowywujacy Delte do PA jednak sie nie wywiazal z obietnicy." koniec cytatu.

Ja też używam podpórkę i jak do tej pory rzeczona podpórka jest w bardzo dobrej kondycji, lampy nie wyparowały ani nic innego nie popaliło się. Dla jasności sprawy posiadam dwie skrzynki tj ta w FT2k i MFJ949D. Nie mam większego problemu np. z odbitą.

Teraz odniosę się co do rzetelności Juliana konstruktora rzeczonej delty.
Posiadam m in dwie anteny do pracy na DX'ach tj GP7(9 lat) i MB7PL(2 lata). Od początku było tak że delta zdecydowanie górowała nad GP7 w nadawaniu i w odbiorze. Od pewnego czasu zauważyłem że skuteczność delty tak w odbiorze jak iw nadawaniu zaczęła się obniżać, zdecydowanie było lepiej na GP7. Z początku myślałem że to może jakieś dziwne zjawiska atmosferyczne mają tu zastosowanie aż do czasu kiedy delta odmówiła jakiejkolwiek pracy tj była totalnie głucha. Zrobiłem optyczna inspekcję anteny przez silną lornetkę, okazało się że wszystko było cacy.
Wykonałem telefon do Juliana i decyzja była jedyna tj zdemontuj czarodziejskie skrzynki i przyślij je do mnie, przedzwoń obie pętle powinny być zwarte. Uczyniłem powyższe tj skrzynki wysłałem, pętle przedzwoniłem okazały się zwarte czyli cacy.
W międzyczasie postanowiłem sprawdzić linię zasilającą, na jednym maszcie mam dwie anteny tj dipol na 80m i MB7PL. Ma dole przy rotorze jest umieszczony zdalnie sterowany przełącznik. Idąc po kolei od TRX'a do tego przełącznika odkryłem że główny fider ma całkowicie wysunięty z wtyczki ekran. Wtyczkę oprawiłem na nowo i czekam na telefon od Juliana. W czasie kolejnej rozmowy Julian powiedział że obie skrzynki zostały przejrzane i sprawdzone na jego antenie i skrzynki są cacy czyli ok. Teraz ważne jest co dalej powiedział Julian " Grzegorz skrzynki są ok masz uszkodzony fider, sprawdź go od TRX'a do anteny. Ja już miałem to zrobione i przekazałem to Julianowi. Po zamontowaniu obu skrzynek antena totalnie odżyła i znowu GP7 nie móże jej dorównać ani w nadawaniu ani w odbiorze. Absolutnie "awaria" nie leżała po stronie anteny/Juliana tylko po mojej/fidera.
Oceń sam rzetelność Juliana, bo jak ja to zrobię to powiesz że nie jestem obiektywny i kłamię. Tak jak to już wcześniej uczyniłeś.

Sam stwierdziłeś że masz badziewskie miejsce nadawana, ja natomiast zawsze twierdziłem i twierdzę dalej że mam wyśmienite miejsce nadawania. Szczyt wzgórza bez jakichkolwiek naturalnych przeszkód.
Dalej twierdzę że na antenie MB7PL można bez jakichkolwiek problemów pracować na pasmach KF'u od 20 do 10m. Jest to bardzo dobra antena kierunkowa. Natomiast nigdy nie twierdziłem że SWR jest 1. Natomiast znane są przypadki wadliwego montażu rzeczonej anteny i obwinianie negatywnym rezultatem konstruktora i antenę.
Życzę zadowolenia z nowej anteny i zrobienia tego co słyszysz.