Antena "Moxon" - pytanie do praktyków
    sq9oub pisze:

    nie bazują tylko na wiedzy teoretycznej - którą sam posiadam
    Skoro tak jest to dlaczego na siłę w tej antenie chcesz robić boom/nośnik z metalu? Będzie miało wpływ na pogorszenie parametrów anteny. Kierunkowość będzie zauważalna co może użytkownika mylić że jest ok ale to już nie ten zysk i tłumienie jest w takiej antenie. Tu masz bardzo dobry, wzorowy przykład, rozbudowany moxon, wszystkie nośne elementy są z izolatora :


Wyżej przytoczony przez Jarka optibeam stoi u mnie. Z elementów nośnych tylko ukośne widły wykonane są z izolatora; driver na pasmo 10 m jest aluminiowy i prostopadły do niego w części podwójny element (do którego i przez który zasilone są wibratory), a w części wspierający reflektory również jest aluminiowy. Ale przecież nie jest to typowy moxon. Na 17 i 20 m elementy są zagięte i to tyle z moxona. Jak na tej wielkości wielopasmową antenę działa świetnie, ale... trzeba pamiętać - JAK NA TEJ WIELKOŚCI PIĘCIOPASMOWĄ ANTENĘ.

Porównanie małych beamów zamieścił DK1DKE i nie ma co wyważać otwartych drzwi i albo dobrze skopiować, albo eksperymentować i poszukiwać czegoś lepszego.

http://www.mods-ham.com/21_Rund%20um%20die%20Antenne/Amateurfunk-Antennen/Mini-Beams/mini-beams_DK1DKE.pdf

Pozdrowienia


  PRZEJDŹ NA FORUM