Ile waży CW ??
Dla fanów HF backpackingu, SOTA, IOTA etc.
    sp4jfr pisze:


    Nie do końca jest to prawdą. Chyba że niezbyt dokładnie "odrobiłeś" lekcję z matematyki i elektroniki. Jeśli sygnały będą w formie prostokątów to im krótszy impuls to więcej składowych harmonicznych (można sobie to policzyć z szeregów Fouriera). W praktyce właśnie z tych względów odpowiednio formujemy narastanie i opadanie zboczy elementów znaku nadawanego, aby uniknąć klixów i sporej dawki niepotrzebnych harmonicznych.

Smiem twierdzic, ze to co napisalem jest "do konca" prawda, ale nie cala prawda pan zielony
Zreszta Twoje powyzsze stwierdzenie ma dokladnie takie samo znaczenie jak moje bardzo szczęśliwy

    sp4jfr pisze:


    Co do szerokości zajmowanego pasma to przy szybszych prędkościach telegrafowania rośnie szerokość zajmowanego pasma. Nie jest to szerokie pasmo, nie przekracza ono 1kHz. Policz sobie z jakimi prędkościami nadaje się na CW w normalnych warunkach i uwzględnij dwie wstęgi boczne w modulacji/manipulacji AM. Nadawanie zaś emisjami szerokopasmowymi to już zupełnie inna bajka i inne zasady. Teorii sterowania nie mieszaj proszę z teorią sygnałów, bo to dwa całkiem różne zagadnienia.

Szybkosc nadawania nie ma tutaj wiele wspolnego z szerokoscia zaklocen. Chodzi przeciez o szybkosc kluczowania fali nosnej, nie o ilosc tych kluczowan w jednostce czasu (zakladam oczywsicie bardzo szybkie kluczowanie, takie ze mozna traktowac calosc jak kluczowanie prostokata, co oczywiscie nie jest prawda).
Padlo pytanie o skok Heavyside'a to powiedzialem gdzie IMHO jest to najprosciej opisane. Fakt, ze moze lepiej bylo odeslac do teorii sygnalow.

pozdrawiam


  PRZEJDŹ NA FORUM