Ile waży CW ??
Dla fanów HF backpackingu, SOTA, IOTA etc.
    SQ2KLN pisze:

      sq7iqi pisze:

      Tekst jest dużym uproszczeniem !! Jak sam autor napisał. Ostatnio w jakimś podręczniku do telegrafii znalazłem zależność szybkości kluczowania do szerokości pasma, jak sobie przypomnę gdzie to zrobię fotkę/skan i wrzucę :-)

      A dla leniwych szybkie tłumaczenie (sorki za ewentualne błędy)

      http://sq7iqi.blogspot.com/2014/05/ile-wazy-cw.html


    Tu nie tyle chodzi o szybkość kluczowania, co o czas narastania/opadania nośnej w momencie kluczowania. Może być QRSS3 ale przy "twardym" załączaniu i wyłączaniu nośnej w momentach kluczowania powstają "wstęgi" na kilkaset Hz bardzo szczęśliwy Oczywiście czym szybsze kluczowanie (przy "twardym" narastaniu/opadaniu) tym te "wstęgi" pojawiają się częściej a więc średnia gęstość się zmienia.


Mimo całej świadomości, iż osiągi zależą od 1. Anten 2. Odbiorników
to pochylając się nad tym aspektem mam pytanie:

JAK SPRAWDZIĆ jak szybko narasta moc sygnału cw w poszczególnych nadajnikach?

Jedną odpowiedź znam: laboratoryjnie, ale nie o nią mi chodzi.

W domowych warunkach?

Albo link do strony?

Właściwie to oprócz zwiększonej szerokości przy twardym kluczowaniu można by zastanowić się, czy przy szybkim nadawaniu nadajnik zdąży osiągnąć całą moc.

Zakłądając 20 słów paris na minutę, przy odstępach między znakami równymi długości kreski, odstępach między słowami równymi podwójnej długości kreski i długości kreski dwa i pół raza większej niż długość kropki wychodzi, że kropka trwa 92 milisekundy.

Czy każdy nadajnik osiąga pełną moc już w takim czasie? Pewnie wyważam otwarte drzwi.

Może się jednak okazać, że biorąc pod uwagę zwiększoną szerokość nadawania przy twardym kluczowaniu i szybkość nadajnika przechodzenia z mocy 0 do maksymalnej istnieje dla danego nadajnika pewna optymalna prędkość WPM, przy której kropka nadawana jest z największą mocą przez jak najdłuższy czas.

Aż na to muszę zwrócić uwagę, czy podczas odbioru słabej stacji lepiej słyszę kreski czy kropki. Może użycie jakiegoś czytającego programu z waterfall'em coś by pomogło wyjaśnić.

Pozdrawiam czytających (trochę czekając na gromy ;-) )


  PRZEJDŹ NA FORUM