Yagi 2m
Znam i rozumiem język polski w wystarczającym stopniu, ale tego co zaznaczyłem w Twojej notce nie mogę "rozkminić".

Wg mojej dobrej wiedzy:

Nie jest obojętne dla własności elektrycznych czy elementy są odizolowane czy też nie od metalowego nośnika.
Metaliczny kontakt nośnika z elementem przenosi się bezpośrednio na elektryczne własności anteny - pojęcie "boom correction" zapewne jest Ci znane. W tym kontenkście pytanie Jacka jest jak najbardziej zasadne.
Generalnie (tu wyjasniam Jackowi) przenosi się to na konieczność wydłużenia elementu o pewnien procent średnicy nośnika. Większy - gdy element przechodzi (lub ma kontakt bezposredni)przez nośnik bez izolacji, mniejszy - gdy element jest chociażby częściowo izolowany (ma np kontakt przez śrubkę). Jest wiele prac i koncepcji na ten temat - najbardziej znane są hipotezy DL6WU.
Mozna także przytoczyć prace YU1AW, G3SEK,DG7YBN, DL2KQ (Gonczarenki) i wielu innych. Wszystkie one generalnie jednak przybliżają problem nie dając dokładnych rozwiązań. W zasadzie każdy typ anteny YAGI a jest ich tyle ilu projektantów, wymaga stosowania oddzielnego wskaźnika b.c.

Jeżeli piszesz, że twoja antena nie wymaga żadnej korekty długości elementów bez względu na sposób ich mocowania, to masz naprawdę dobre samopoczucie (ja bym takiego nie miał).

Pozdrawiam
Ryszard


  PRZEJDŹ NA FORUM