Nadajnik CW na CHS807 - co to za produkcja ?
807 były powszechnie stosowane w nadajnikach z tego okresu. Lampa typu 807 oddaje pełną moc (trochę ponad 20W w klasie C na CW, ale czasami można odrobinkę więcej) jeszcze na 50-60MHz, a z powodzeniem można ją zastosować do 70MHz. Lampa ta różni się od jeszcze popularniejszej 6L6, gdyż ma osobno wyprowadzoną anodę. W 6L6 trzeba było użyć niższego napięcia anodowego. Z kolei 6L6 była prawdziwym koniem roboczym większości amatorskich radiostacji na świecie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Stosowano ją także w najpopularniejszej szpiegowskiej radiostacji - RS-1 używanej m.in. w Wietnamie.
Druga z tych lamp, prawdopodobnie VFO, to klon 6AG7.
Bardzo popularna aplikacja wyglądałaby tak (w wersji kwarcowej)

edit - dwie 807mki dałyby nieco mniej niż 40W w klasie C, ale po podwyższeniu napięcia i kosztem zmniejszenia trwałości pewnie by się dało 50W do anteny osiągnąć.
Niekiedy amatorzy też pokrywali lutowania lakierem, gdyż w kilku podręcznikach widziałem takie wskazówki. Zobacz czy przewody łączeniowe są spinane w wiązki i zszywane szpagatem, a potem pokrywane lakierem. Do tego obejrzyj stosowane złącza, być może jest to produkcja profesjonalna, jedynie zaadaptowana do potrzeb amatorskich. Jak wygląda stopień mocy? Poprosimy o więcej zdjęć. To dość ciekawy eksponat, może warto byłoby go uruchomić jako przykład konstrukcji z tamtych lat.


  PRZEJDŹ NA FORUM