Krótkofalowcy w Humanitarium
pokazowe zajęcia Radioreaktywacji we Wrocławiu
Dzisiaj, 12 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu, odbyły się pierwsze, pokazowe zajęcia z cyklu
Krótkofalowcy w Humanitarium, przeprowadzone przez Kol. Pawła Włodarczyka SQ5STS z Grupy Radioreaktywacja. W zajęciach wzięło udział kilkanaścioro dzieci w wieku od 5 do 13 lat, wraz z rodzicami. Po wstępnym wprowadzeniu, Paweł SQ5STS zademonstrował serię prostych eksperymentów z dziedziny elektromagnetyzmu, a następnie przeprowadził błyskawiczny "kurs" telegrafii połączony z konkursem odbioru znaków Morsea - wszystkie dzieciaki poradziły sobie znakomicie, przy aplauzie zgromadzonej publiczności. Furorę zrobiły nagrody: "krówki PZK"! :-)

W drugiej części zajęć, po wyjaśnieniu zasad prowadzenia łączności krótkofalarskich, dzieci kolejno przeprowadzały swoje pierwsze łączności, pod okiem prowadzącego zajęcia Pawła SQ5STS oraz obecnych operatorów odpowiedzialnych za pracę stacji SP6PWR. Emocji było co niemiara! Każdy przyszły krótkofalowiec po przeprowadzonej łączności nagradzany był gromkimi brawami i otrzymywał w nagrodę numery Świat Radio, materiały reklamowe Humanitarium i PZK, karty QSL oraz oczywiście "krówki PZK"!

Obsługę techniczną zapewnili krótkofalowcy z wrocławskich klubów SP6PWS i SP6PSR, a nad całością czuwali: Pani dr Kamila Rak (Kierownik Humanitarium), dr Jerzy Greblicki (Politechnika Wrocławska) oraz pracownicy dydaktyczni Humanitarium. Wszystko pilnie obserwowali wrocławscy krótkofalowcy, którzy już za miesiąc będą samodzielnie przeprowadzali kolejne zajęcia cyklu "Krótkofalowcy w Humanitarium"". Mamy kilka pomysłów na rozszerzenie formuły zajęć i dostosowanie ich do specyfiki miejsca, gdzie mają się odbywać. Wszystko wskazuje na to, że pomysł chwycił i krótkofalowcy na stałe zagoszczą w Europejskim Instytucie Technologicznym na wrocławskich Praczach.

W ten sposób realizujemy w DOT PZK jeden z wniosków wiosennej Narady Klubów Terenowych PZK, gdzie zadecydowano, że należy połączyć siły Klubów i wspólnie realizować program szkolenia dzieci i młodzieży. Pogram, który zachęcając dzieci do nauki fizyki, geografii i języków obcych, jednocześnie przyciągałby ich do naszego krótkofalarskiego hobby.

Na koniec chcielibyśmy gorąco podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia pierwszych zajęć z cyklu "Krótkofalowcy w Humanitarium": kierownictwu i pracownikom Humanitarium, dolnośląskim krótkofalowcom oraz przede wszystkim Kol. Pawłowi Włodarczykowi SQ5STS, który bezinteresownie i z ogromnym zaangażowaniem zechciał pokazać, że to da się zrobić!.

Dziękujemy również wszystkim życzliwym korespondentom radiowym naszych dzieciaków i prosimy o karty QSL z imionami młodych operatorów.

Jednocześnie zachęcamy do podobnych działań całe środowisko krótkofalowców - niezależnie od przynależności organizacyjnej i radiowych zainteresowań...

info: DOT PZK, gdzie umieszczono również kilka zdjęć z imprezy... Więcej - po opracowaniu materiału filmowego i fotograficznego - wkrótce!



  PRZEJDŹ NA FORUM