Stroić kabel czy nie stroić?
    SQ9JXT pisze:

      SQ8AQU pisze:



      ... transformowanie (zmiana zespolonej impedancji mierzonej na wejściu linii) nie wpływa jednak na SWR. Impedancja obciążenia różna od impedancji charakterystycznej linii, przetransformowana linią o zmieniającej się długości "krąży" na wykresie Smith'a po okręgu wokół jego środka. Wartości R oraz jX rzeczywiście zmieniają się wraz ze zmianą długości linii, ale SWR nie ...



    Transformowanie impedancji za pomocą linii ktoś zgrabnie opisał tutaj(na przykładzie anteny 300 Ohm i linii 75 Ohm):

    http://www.kmg.ps.pl/to/linie_dlugie/zas_ant.html


Gdyby zebrać informacje podane przez szanownych kolegów SQ9JXT i SQ8AQU wraz z informacjami prof. Konstantego Gawrylczyka wychodzi mi tak (jak w poprzednim poście).

Jeśli dla danej częstotliwości przy konstruowaniu anteny weźmiemy przypadkowy przewód (nie półfalowy) i będziemy stroić antenę na minimum swr to nasz nadajnik będzie bezpieczny, ale nie możemy być pewni, że antena jest w rezonansie (i ile z założenia ma być anteną rezonansową).

Gdy chcemy mieć dobrą antenę, małe straty w linii i bezpieczny nadajnik trzeba:

1. NASTROIĆ przewód na pół fali (lub wielokrotność) i długością anteny nastroić ją na X=0 dla danej częstotliwości
2. Sprawdzić wtedy R czy jest 50 omów (o ile fider chcemy stosować 50 omowy), jeśli nie, dołączyć przy antenie transformator, dzięki któremu osiągniemy 50 omów (i tym samym swr bliski jedności). Dopiero za tym transformatorem symetryzator 1:1

Wtedy fider może być przypadkowej długości. Ja również nie stroję fiderów.

I z całym przekonaniem powtórzę to co w pierwszym poście. Warto STROIĆ fider przed badaniem/strojeniem anteny. W innym przypadku nie warto. (sprawę negatywnego wpływu ćwiartek muszę jeszcze postudiować)

Wszystko powyższe przy założeniu, że chcemy stosować przewód koncentryczny 50-cio omowy.

P.S. Jestem krótkofalowcem i... cb-stą

Pozdrowienia dla wszystkich (dla "staśka" również)


  PRZEJDŹ NA FORUM