Stroić kabel czy nie stroić?
    SQ9JXT pisze:

    A sprawa jest w sumie prosta. Jeżeli każdy z 3 składników: TX - linia zasilająca - antena mają impedancje po 50 Ohm to długość linii nie ma żadnego istotnego wpływu na SWR.


O ile powyższe jest jak najbardziej OK, to to co napisałeś później niestety prawdą już nie jest:

    SQ9JXT pisze:

    W praktyce czasami wpływ może być, gdyż nie ma ww. składników idealnych. Przy braku równowagi (np. antena ma 45 Ohm) linia zaczyna transformować impedancję i stąd zmieniając jej długość można zaobserwować zmianę SWR i mieszając długością linii można wtedy sprowadzić człon linia-antena do 50 Ohm (linia dodatkowo spełnia funkcję elementu dopasowującego impedancję toru).
    (...)


To co jest prawdą to to, że linia transmisyjna rzeczywiście transformuje impedancję. To transformowanie (zmiana zespolonej impedancji mierzonej na wejściu linii) nie wpływa jednak na SWR. Impedancja obciążenia różna od impedancji charakterystycznej linii, przetransformowana linią o zmieniającej się długości "krąży" na wykresie Smith'a po okręgu wokół jego środka. Wartości R oraz jX rzeczywiście zmieniają się wraz ze zmianą długości linii, ale SWR nie (to wszystko pomijając wpływ zmian tłumienia linii wraz ze zmieniającą się jej długością).
Krótko mówiąc nie ma takiej długości kabla o impedancji falowej 50R, która obciążenie różne od 50 + j0 transformowała by do "czystego" 50R.

Jeżeli przycinając kabel obserwujesz zmianę wskazań miernika SWR oznacza to, że energia w.cz. w Twojej instalacji promieniowana jest również przez oplot kabla (brak choke baluna w punkcie zasilania anteny).
Zmieniając w takiej sytuacji długość kabla zmieniasz również długość oplotu (to oczywiste), który będąc czynnym elementem anteny wraz ze zmianą jego długości wpływa na impedancję obciążenia (dołączoną na końcu linii), a tym samym na SWR w samej linii.

Z prądem w.cz. (zresztą nie tylko w.cz.) jest tak, że płynie on wszędzie tam gdzie może, a nie tylko tam gdzie byśmy chcieli by płynął...

Co więcej - transformowanie np. impedancji anteny równej 112,5+j0R za pomocą ćwierćfalowego odcinka linii o impedancji charakterystycznej 75R do pożądanej impedancji 50+j0R (Zout TRXa) odbywa się z udziałem fali stojącej w linii (SWR = 2.25) (!!!)

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM