Ustawienie cewek w PA
Andrzeju,
ile metrów musi przepływać przez lampę zaznaczyłem czerwoną kreską na rysunku z wcześniejszego postu. W granicach 30m3 na godzinę. Tyle że metry sześcienne to jedno a tzw. spręż wynikający z oporów przepływu to coś innego. To klasyka chłodzenia. Zwykłe wentylatorki, np. takie komputerowe maja metry ale nie maja odpowiedniego ciśnienia. Po prostu nie przepchną odpowiedniej ilości powietrza przez radiator lampy. Jak pokazują kolejne zdjęcia powietrze wdmuchiwane jest w podstawkę i przepychane jest w górę przez anodę. Jak zdobędę oryginalna podstawkę z kominkiem to oczywiście tą co mam to wymienię. Na razie nic nie ma giełdzie. Nad anodą będzie znajdował się czujnik temperatury. Obroty tego wentylatora co mam ( a tak naprawdę dmuchawy ) będą regulowane. Zakres zasilania jest od około 12VDC do 28VDC.
Rozwiązanie mechaniczne i elektryczne oparte jest o rozwiązania DC9DZ, Kolegi Henryka SP2BK ( on to zrobił na dwóch lampach 4CX250 )oraz kilku kolegów z Ukrainy ( zresztą większość grubych elementów mam od nich - import z Kazachstanu ).
Teraz robię reflektometr wyjściowy wraz z układem ALC. W przyszłym tygodniu powinienem mieć zrobiony zasilacz W.N.

Jeszcze co do mocy. Wykresy przepływu pokazuje moc strat w lampie a nie moc wyjściową. Jeżeli założymy w klasie AB1 sprawność na poziomie 63% to dla mocy wyjściowej 1kW moc strat wyniesie około 592W. Oczywiście najpierw trzeba uzyskać te 63%. Ponieważ jak na razie to nie znam nikogo któremu udało się to zrobić. I nie sądzę abym ja to potrafił wesoły

A może Andrzeju załączysz jakieś swoje zdjęcia ? Warto uczyć się od innych. I zmienimy tytuł wątku na " Budowa lampowego PA - sukcesy i porażki " ?



  PRZEJDŹ NA FORUM