Szkodliwość promieniowania oraz uziemienie
witam,
chyba nikt nie ma watpliwosci iz wcz oddziaływuje negatywnie na organizm człowieka. 2 istotne parametry to wielkośc pola w którym znajduje sie delikwent oraz czas ekspozycji. pierwsze objawy "złowrogiego" oddziaływania to odczuwalne zmeczenie oraz bóle głowy. wielkości pól uznanych za groźne lub niebezpieczne zostały już dawno określone. nieezpieczeństwo wzrasta wraz z częstotliwościa pola, wielkościa pola a jednoczesnie pole maleje wraz ze wzrostem czestotliwości. nasz organizm mocniej reaguje na pola o wyższych czestotliwościach. np pole wcz emitowane przez generator SHF - powiedzmy dziesiatki Gigaherców skierowane przez promiennik w strone oka może doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia -= odklejenie siatkówki i takie tam. zapewne wielu kolegów przekonało sie organoleptycznie iz wcz parzy. przebywanie obok domowego TRX-a PEP 100W przy w miare dopasowanej antenie zewnetrznej nikomu krzywdy nie wyrzadzi ale zainstalowanie jakiejkolwiek anteny na ulubionej czapce i uzywanie czapki oraz anteny może nie zabije ale będzie odczuwalne. za poprzedniego systemu ludzie pracujacy w polach wcz niezaleznie od jego wielkości dostawali tzw szkodliwe, w mojej firmie /łaczność w kolumnie transportu sanitarnego/ musiałem codzienie wypic 0,5 l mleka. na statku z kolei obowiązkowo były prowadzone pomiary wielkości pola w pom.radiostacji oraz wyznaczano strefy wokół anteny kf. Urząd morski w Szczecinie dośc rygorystycznie podchodził do tych pomiarów. Jesli były nieaktualne lub upływał termin w niedalekiej przyszłości - statek nie dostawał zgody na wyjscie w morze do chwili przeprowadzenia badania i uzyskania nowego swiadectwa. Producenci analogowych terminali łacznoci satelitarnej systemu INMARSAT blokowali nadajniki /zwykle smieszna krańcówka/ ulokowane w zespole antenowym, na czas kiedy serwis robił przeglady lub usuwał usterki w tymze zespole.
Konkludując, troche wiedzy i sporo zdrowego rozsądku a bedzie OK.

pozdro. jacek sp9ikf