Jak zbudować rotor
[quote=SP8LBK]
  SP2LIG pisze:

   SP8LBK pisze:


   To trochę nie tak. Przy zastosowaniu enkodera a nie mając wiedzy nic z nim nie zrobisz. Trzeba mieś układ i aplikację, która w tym przypadku przeliczy 500 impulsów na kąt obrotu. tu wychodzi 1,39 imp/stopień.
   Teraz chcesz aby antena obróciła się o 30st i stanęła na 275st. Za chwilę ma pójść na 180st itd.
   To jest proste ale dla kogoś, kto to umie.
   W "żyradowskich" w silnikach zamontowany jest kontaktron liczący impulsy (impulsator) a elektronika w sterowniku, odpowiednio zaprogramowana pokazuje nam "cyferki". To jest dokładnie taki sam układ jak z typowym enkoderem lecz w wersji "dla ubogich"
   Tu bym stosował zwykły silnik 12, 24V a kierunek określał prostrzymi metodami, np selsynami.  Dlaczego tak sobie komplikować życie ??? Są o wiele prostsze sposoby np. taki jak podałem wyżej. Nafaszerowanie elektroniką czegokolwiek skutkuje tym że są niepotrzebne problemy w najbardziej nieodpowiednim czasie, identycznie jak w luksusowych samochodach im więcej elektroniki tym taki samochód więcej czasu przebywa w serwisie. Uważam że stosowanie nadmiernej elektroniki w zestawie na maszcie o wysokości 10-20m lub innym podobnym jest sporą przesadę tym bardziej że niczym niepodyktowaną. Prosty układ = pewny/bezawaryjny układ który pracuje non stop lato/zima.
  ___________
  Greg SP2LIG

Dokładnie.
Już pisałem wcześniej, że możemy dojść nawet do absurdu i zbudować komputerowo sterowany kierat, który będzie się automatycznie ustawiał jak tylko wpiszemy sam prefix stacji do logu.
A może tak ktoś chce mieć?[/quote]

Ten mój sterownik właśnie tak ma współpracuje z programem i automatycznie śledzi księżyc, słońce, satelity, po wpisaniu lokatora lub prefiksu dokręca antenę na zadany kierunek. Nie wiem Andrzeju czy wiesz ale są sterowniki które służą do śledzenia księżyca i nie potrzeba do tego komputera ani programu. I wcale to nie jest bynajmniej absurd. Na maszcie na którym jeszcze jest zamontowana nasza KT34xa, słowo "jeszcze" jest ważne ,bo wkrótce jej już tam nie będzie, zamontowaliśmy światło obrysowe od przyczepy rolniczej. Po podaniu napiecia lampka oswietlała antenę. Do takiej anteny wieksza precyzja nie jest konieczna. Wystarczy orientować się trochę w kierunkach i widzieć antenę.


  PRZEJDŹ NA FORUM