Jak zbudować rotor
  SP2LIG pisze:

   SP8LBK pisze:


   To trochę nie tak. Przy zastosowaniu enkodera a nie mając wiedzy nic z nim nie zrobisz. Trzeba mieś układ i aplikację, która w tym przypadku przeliczy 500 impulsów na kąt obrotu. tu wychodzi 1,39 imp/stopień.
   Teraz chcesz aby antena obróciła się o 30st i stanęła na 275st. Za chwilę ma pójść na 180st itd.
   To jest proste ale dla kogoś, kto to umie.
   W "żyradowskich" w silnikach zamontowany jest kontaktron liczący impulsy (impulsator) a elektronika w sterowniku, odpowiednio zaprogramowana pokazuje nam "cyferki". To jest dokładnie taki sam układ jak z typowym enkoderem lecz w wersji "dla ubogich"
   Tu bym stosował zwykły silnik 12, 24V a kierunek określał prostrzymi metodami, np selsynami.  Dlaczego tak sobie komplikować życie ??? Są o wiele prostsze sposoby np. taki jak podałem wyżej. Nafaszerowanie elektroniką czegokolwiek skutkuje tym że są niepotrzebne problemy w najbardziej nieodpowiednim czasie, identycznie jak w luksusowych samochodach im więcej elektroniki tym taki samochód więcej czasu przebywa w serwisie. Uważam że stosowanie nadmiernej elektroniki w zestawie na maszcie o wysokości 10-20m lub innym podobnym jest sporą przesadę tym bardziej że niczym niepodyktowaną. Prosty układ = pewny/bezawaryjny układ który pracuje non stop lato/zima.
  ___________
  Greg SP2LIG

Dokładnie.
Już pisałem wcześniej, że możemy dojść nawet do absurdu i zbudować komputerowo sterowany kierat, który będzie się automatycznie ustawiał jak tylko wpiszemy sam prefix stacji do logu.
A może tak ktoś chce mieć?


  PRZEJDŹ NA FORUM