Jak zbudować rotor
No to się prawie rozumiemy wesoły
Zwróć tylko uwagę, że nawet bardzo duże rotory napędzane są silnikami o mocy max kilkudziesięciu Watów. Większość jednak ma kilkunastowatowe silniki z dodatkowym, pośrednim przełożeniu napędzającym właściwą przekładnię. "Żyrardów" też stosuje podwójną przekładnie ślimakową.
A to jest już inna bajka, bo ta pośrednia przekładnia ma pewne luzy, wynikające ze swej konstrukcji, właśnie po to aby zminimalizować mechaniczne "szarpanie" silnikiem.
Oczywiście, że można zastosować układ soft startu dla silnika ale raczej będzie to przerost treści nad formą, bo nie chodzi tu o ograniczenie prądowe w uzwojeniu silnika podczas jego rozruchu a wytrzymałość mechaniczną samej przekładni, która rozleci się szybciej niż spali się nam silnik.
Miraton, jak zadziała soft start jeśli silnik i cały rotor będzie już pracował a antena dostanie silny podmuch wiatru z przeciwnego kierunku? Uchroni on przekładnię?
Dlatego napisałem na samym początku, że nie mając odpowiedniej wiedzy i "za placami" zaplecza konstrukcyjno-mechanicznego samo posiadanie silnika i sterownika to trochę za mało aby zrobić rotor do takiej anteny.
Jak sobie policzyłem ile mnie będą kosztowały "fuchy" i zmarnowany czas aby zrobić dobrą obudowę łożyska oporowego do anteny to kupiłem bez zastanowienia kompletne łożysko Yaesu GS-65.
Ale jeśli ktoś lubi inaczej ...


  PRZEJDŹ NA FORUM