Packet Radio, Dlaczego ta emisja umarła?
Wyszedł mi dłuższy referat, ale to chyba dlatego, że temat jest ciekawy.
Nawiązując do głównego wątku, dlaczego Packet Radio upadło można odpowiedzieć jednym zdaniem - bo powstał Internet. Uważam, że PR padło dlatego bo w PR zbyt duży nacisk kładziony był na część cyfrową, tj. usługi typu BBS, poczta, convers itp, a za małą rolę odgrywała sama transmisja radiowa. Nie biorę teraz pod uwagę samego konstruowania modemów i całych torów radiowych, bo to robili raczej nieliczni. Usługi w PR zastąpił Internet, czyli to co było najcenniejsze swego czasu (przed popularyzacją Internetu w Polsce). To co pozostało z PR straciło rację bytu.
Można też zadać następne pytanie - dlaczego dalej są popularne takie transmisje jak RTTY czy PSK lub inne, też cyfrowe jak WSPR? Właśnie dlatego, że mniej ważna jest treść, a bardziej sama transmisja cyfrowa, której można również posłuchać, analizować gidze pojawiły się przekłamania (mowa o RTTY czy PSK), jaki wpływ mają różne zakłócenia itp.
To jest właśnie sedno sprawy! W dzisiejszych czasach, dla krótkofalowców ważniejsza jest sama transmisja niż treść, bo treść jest w Internecie, a fal radiowych do Internetu nie przeniesiemy (w tym sensie).
Nasuwa się pytanie co zrobić żeby sama transmisja PR była bardziej atrakcyjna i zdobywała od nowa popularność? W dzisiejszych czasach mamy tyle możliwości sprzętowych i programowych, że pomysłów jest aż za dużo i nie są one aż tak trudne do zrealizowania. Należy dodać nowe funkcje związane z samą transmisją oraz wykorzystać dobrodziejstwa Internetu. Zakładam iż większość stacji która miała by wykorzystywać nową funkcjonalność powinna być podłączona do Internetu lub do Hamnetu z standardową, niewygórowaną prędkością. 0,25 Mbit-a pewnie w zupełności wystarczy do wszystkich wymienianych funkcji. W przeciwnym wypadku nie będą mogły świadczyć lub wykorzystać w pełni wszystkich funkcji, albo wykorzystywać je w ograniczonym zakresie. Funkcje są mniej lub bardziej wymagające, odnośnie transferu danych, dlatego można zrobić ewentualnie klasyfikacje stacji w zależności od prędkości transmisji do Internetu/Hamnetu. Jedno pozostaje niezmienne – tj zostaje typowa transmisja PR przy pomocy kodowania AFSK 300/1200 w FM lub USB.
Podam kilka pomysłów które dla mnie są ciekawe. Każda z funkcjonalności powinna być dostępna z przeglądarki Internetowej przez Internet, a część z funkcji może być udostępniona przez tor radiowy PR:
1) Nagrywanie i transmisja audio na żywo. Posłuch na żywo toru analogowego u korespondenta tj. w stacji węzłowej lub u innego krótkofalowca. Transmisja audio na żywo by była przekazywana przez Internet. Można by było też posłuchać konkretnych pakietów (np. swoich), lub wcześniej nagranych. Oczywiście te nagrania musiały mieć swoje wizualizację oraz wyszukiwanie interesujących nas pakietów po odbiorcy, nadawcy i czasie.
2) Analiza pakietów - jakość i treść oraz statystyki . Analiza pakietów pod względem ich jakości (czytelności i ewentualne siły sygnału) przez programowy analizator sygnałów DSP oraz obrazowanie pakietów wraz z prowadzeniem statystyk. Analiza czytelności mogłaby polegać na porównaniu odebranego błędnego pakietu z następnym dobrze odebranym. Każdy by mógł wejść na stronę korespondenta i obejrzeć swoje (lub cudze) pakiety tak jak na oscyloskopie, porównać do wzorcowego sygnału, sprawdzić siłę sygnału logicznej jedynki/zera, porównać z innymi pakietami, żeby sprawdzić gdzie wystąpił błąd. DSP mógłby sprawdzać częstotliwość logicznych 0 i 1 i też raportować odstępstwa od normy. Posłuchać tych pakietów (patrz pkt 1). Raporty jakości mogły by też być przesyłane do nadawcy w formie odpowiedniego raportu - pakietu przez PR.
3) Monitor pakietów na żywo. Monitor pakietów na żywo (to co jest standardem w PR) z analizą co one oznaczają. Czyli okienko z odebranymi pakietami i z możliwością filtrowania tylko jednego połączenia – np. swojego i analizą co dane pakiety niosą ze sobą (potwierdzenia odebrania, żądania powtórzenia, beacony itp.) W przypadku prowadzenia połączenia poprzez stację pośrednią, dobrze by było też wiedzieć do się dzieje pomiędzy stacją pośredniczącą a naszym korespondentem, więc monitor też by mógł to wyświetlać. Dodatkowe informację jak procentowe zajęcie toru radiowego też by było pomocne.
4) Automatyzacja konwersacji. Prosta możliwość tworzenia swoich rozkazów do prowadzenia automatycznej konwersacji. Coś w stylu dawnych tekstowych gier RPG. Urozmaici to stację. Można by dodawać swoje teksty, opcję wyboru w zależności od odpowiedzi, tworzyć automatyczną numerację połączenia itp. Takie wzorce automatycznej konwersacji mogły by też być tworzone i wykorzystywane naraz dla grupy stacji i wykorzystywane np. podczas zawodów lub innych okazji.
5) Własna strona WWW i dostęp przez komórki. Trzeba iść z duchem czasu więc dostęp do swojej stacji lub innych przez Internet w telefonie komórkowym też wskazane, więc strona WWW każdej stacji powinna być przystosowana również do telefonów komórkowych, tabletów czy netbooków, nie tracąc przy tym możliwości analizy toru radiowego (patrz pkt 1-3) Można wykorzystać do tego celu takie technologie jak WebRTC i HTML5 (programiści wiedzą o co chodzi).
6) SDR. Wykorzystanie technologii SDR bardziej rozbudowanych funkcji. Np. do odbioru równoczesnego na tym samym kanale zarówno w FM jak i USB. Czyli jednym słowem Można by było podłączyć się do węzła w FM i przejść na USB bez potrzeby zmiany kanału czy radia, albo analizy DSP
7) Dodatkowe usługi niekoniecznie wdrażane w pierwszej kolejności lecz również przydatne i które są już w innych miejscach ale nie są zintegrowane wraz z PR jak SMS-y, przesyłanie zdjęć czy beacony podzielone na terytoria tak jak jest w APRS-ie.
8) Można pokusić się też o korekcje błędów odebranych pakietów czy FEC (co już w sumie jest ale nie jest powszechnie używane w PR lub APRS).
Powyższe funkcje są praktycznie rozbudową tego co powinno zostać w PR, czyli BBS, convers i funkcje systemowe. Wszystkie te funkcje powinny być dostępne przez stronę WWW bez potrzeby dodawania pluginów typu Flash czy Java jak to ma teraz miejsce np. w convers lub jeszcze w większości websdr. Część funkcji może być dostępna przez radio PR lecz z uwagi na prędkość przesyłu nie będzie ich wiele. W sumie większość z tych funkcji nie jest aż tak trudna do zrealizowania.
Odnośnie warstwy sprzętowej to pewnie najlepiej by było wykorzystać do tego platformę typu Raspberry PI lub dowolny starszy komputer, terminal – tj. cienki klient itp. Wersja dla Windows też by była dobra (może WebRTC jako serwer). Nie wspominam o tym iż nie trzeba by było mieć modemu a zamiast niego wykorzystać kartę muzyczną i tzw. „soundmodem„. Karta muzyczna i tak się przyda do nagrywania toru audio. Czyli tak jak kiedyś potrzebne jest – radio (lub nie), komputer i oprogramowanie, tylko trochę nowsze, albo smartfona. Nie trzeba by było siedzieć przy komputerze, można by było sprawdzić co się dzieje z naszym PR albo poczatować, stojąc w korku czy mając chwilę przerwy, co również wpływa na zwiększenie ilości użytkowników.

Myślę, że takie możliwości nie spotykane w całości w innych transmisjach cyfrowych, bardzo by uatrakcyjniły PR i zmieniło jego oblicze oraz zapewniło fajną zabawę i naukę dla nas wszystkich.

To na tyle mojej „ułańskiej fantazji”. Może kiedyś, ktoś to zrealizuje albo się moim postem chociaż zainspiruje …
Pozdrawiam
Jasiu SQ3KAQ


  PRZEJDŹ NA FORUM