Czy drut srzebrzony wpływa znacząco na własciwosci trapu 7MHz czy 3,5 MHz ?
Srebrzanka do trapu nic nie wnosi jest b/łatwa w obróbce/strojeniu ,dobrze się lutuje (większa dobroć).Używałem srebrzanki (b/dobra do sprzętu specjalnego) bo łatwiej było o nią niż o drut DNE. Takie były realia za czasów PRL. Wada- siarka w powietrzu,roztwór wody mieszanka kwasowo/zasadowa wymaga to lakierowania tak wykonanej cewki-stosowałem lakier używany do lakierowania elementów /podzespołów odporny na aerozol morski ( sprzęt specjalny) potem w piecu w temperaturze powyżej 70C to się utwardzało po zestrojeniu cały trap.
Srebrzanka w układach pifiltra,skrzynka antenowa jest bezkonkurencyjna i widać na pomiarach- straty i można porównać sprawność obwodów.
Też była zażarta podobna dyskusja "spółdzielni" i mędrców co postanowiliśmy przeprowadzić/ sprawdzić praktycznie wykonując skrzynki antenowe SP6SYV , wykonana z miedzi nie lakierowanej, DNE i srebrzanki. W trzech rodzajach obudów żelaznej,aluminiowej,mosiężnej. Sprawność- mosiężnej i cewki ze srebrzanki bezkonkurencyjna -żelazna i cewki nie lakierowane PORAŻKA! ,im wyższa częstotliwość tym gorzej ze sprawnością.Jak będę miał więcej kiedyś czasu to zerknę do kapownika i podam szczegóły.
W 68 w technikum roku wykonałem nadajnik na g807 i moc wyjściowa nadajnika z pifiltrem nawiniętym miedzią w bawełnie był porażką,po zmianie na wyżebraną w Zegrzu srebrzankę był sukces i moc w antenie-bez teoretyzowania z problemu a metodą prób i błędów-dobroć i naskórkowość.
73!!
/?????


  PRZEJDŹ NA FORUM