Dual Band TRX czyli Kacper 8040
pdf z pomiarami SQ9PXB trxa Kacper 80/40m
Krzysztof, cały układ łącznie z arw jest dobrany do p.cz. z drabinką na małych kwarcach HC49s. Ty masz inny filtr kwarcowy zapewne z innym tłumieniem jak i dopasowanie filtra przez tranzystor pnp więc sygnały na detektor i do arw będą inne. W najprostszy sposób uzyskasz poprawę działania automatyki poprzez dobór trzech elementów czyli rezystora 12k (daj może coś z przedziału 4k7 do 6k8) idącego z okolic US2 do arw oraz kondensatora 6n8 (daj min. 10nF) przez który bc547 zwiera do masy cewkę L4 lub L14 ( w zależności od pasma). Zmniejsz też kondensator 1nF idący od L4/L14 (za PK-4)poprzez 10nF do 7 nogi US1. Ten kondensator 1nF proponuję zamienić w Twoim przypadku na ok. 68-100pF.

Teraz coś dla przyszłych dłubaczy kacprowej pcb wesoły
Ja zawsze powtarzam wszystkim ,że na początku najlepiej złożyć dany trx tak jak wykonał go autor projektu a dopiero potem po ocenieniu działania radia i stwierdzeniu że to i to nam nie pasuje warto robić własne modyfikacje. Wówczas mamy do czego porównać uzyskane efekty.
Oczywiście wiem, że Krzysztof sobie poradzi, bo ma doświadczenie i sprzęt pomiarowy ale radio będą zapewne składać radioamatorzy o różnym stopniu zaawansowania i lepiej aby nie zaczynali budowy Kacpra od razu od znalezionych w sieci modyfikacji, bo mogą napotkać na różne problemy, z którymi bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego sobie nie poradzą.
Dlatego apeluję o rozsądek i ukończenie radia najpierw w sposób jaki został już przetestowany w egzemplarzach prototypowych z ewentualnymi poprawkami jakie zostały wniesione po testach tych transceiwerów i uwzględnione na nowej pcb Kacpra II.


  PRZEJDŹ NA FORUM