Zajęcia dla uczniów SP50 w Białymstoku w ramach programu Radioreaktywacja
Czuwaj!
Jesteśmy Harcerskim Klubem Łączności SP4ZHX. Działamy przy Szkole Podstawowej nr 50 w Białymstoku. W ten piątek (21 luty 2014 rok) przeprowadziliśmy zajęcia radioreaktywacji dla uczniów szkoły. Prezentowaliśmy nasze hobby po 1,5 godziny na grupę. Były trzy grupy, w skład pierwszej wchodziła klasa VI. W skład drugiej klasa piąta. Ostatnia grupa składała się z dwóch klas V.

Prowadziliśmy nasze zajęcia interaktywnie. Nasi goście brali czynny udział w zajęciach. Za aktywność jak i bardzo trafne odpowiedzi byli oni oczywiście nagradzani słodkim upominkiem. Tematów było wiele, duży podziw zainteresował program ARISS czy też łączność kryzysowa. Prezentacja była urozmaicona ciekawymi filmikami związanymi z naszym hobby.

Ogromnie duże zainteresowanie wzbudziły oczywiście doświadczenia, które pozwalały choć w małym stopniu zrozumieć otaczający świat. Tutaj na zdjęciu widzimy zegarek zasilany warzywami/owocami. Uczniowie sami przeprowadzali doświadczenie oraz wyciągali wnioski z krótkiej lekcji. Pytań było mnóstwo: "Dlaczego to działa?", "Czy większa ilość owoców wpłynie na długość działania zegarka?" - a to tylko dwa z wielu.

Ostatnią fazą naszych zajęć w każdej z grup było przeprowadzenie przez ochotników łączności. Na początku dosyć nieśmiało do tego podchodzili, lecz gdy widzieli jak ich koledzy robią swoje pierwsze QSO, byli pod wrażeniem i też chcieli spróbować. Łączności były polskie jak i zagraniczne. Bardzo cieszy nas fakt, że krótkofalowcy byli tak pomocni. Dostaliśmy nawet email od jednego krótkofalowca z Francji w którym nagrał QSO i pogratulował zarówno nam i jak i uczennicy z którą zrobił łączność.

Zajęcia przeprowadzili
Adam SQ4RCU