Antena pionowa promieniuje długoscią czy ilością zużytego na jej wykonanie drutu ?
Czyli kolejne moje dziwne pytanie nt anten.
    sq9dhc pisze:

    Pewnie dziwne pytanie, i sam nie wiem jak je zadać żeby być dobrze zrozumianym.

    Powiedzmy tak, na przykładzie anteny Ampro, długość anteny ma około 2,5m, jakby rozwinąć użyty do jej wykonania drut to będzie tego znacznie więcej, wiadomo chodzi o spiralne nawinięcie tej anteny, a teraz powiedzmy wziął bym jakiś pręt prosty o tej samej długości 2,5m, apertura anteny się nie zmieni, obydwie będą tej samej długości, przy samej antenie zrobionej z tego pręta umieścił bym jakiś układ dopasowujący, skrzynkę antenową, czy wtedy promieniowanie będzie mniejsze, wiem że zmieni się charakterystyka promieniowania, ale mi chodzi o sam poziom.



Witaj,
odpowiedź jest jednoznaczna - poziom będzie mniejszy, bo energię w większym stopniu, niż cewka, skonsumuje dostrojenie i dopasowanie. Rozumiem że mówimy o niższych pasmach KF.
Jeśli chodzi o anteny nawijane spiralnie, to na pociechę przyjmij do wiadomości, że na razie nic nie wiadomo o ścisłym, matematycznym opisie tych anten. Są one bardzo złożonym kompleksem pętli (indukcyjności) i dipoli o długości równej skokowi pojedynczego uzwojenia, gdzie każdy z tych elementów pracuje w innych warunkach. Lepiej dać spokój teorii. Dostępne są narzędzia badawcze oparte na metodach numerycznych i uproszczeniach. Sądząc po poprzednich postach i tu panuje niezły zamęt.

Na pewno AMPRO (80,40) nie jest anteną z cewką wydłużającą, chociaż...dodanie długiego "bata" faktycznie oddala taką antenę od klasycznego helikala, a przybliża do pręta z cewką w podstawie.
Rozwijanie w tym wypadku drutu nie jest prostym usunięciem jakiejś cewki, lecz totalną zmianą układu promieniującego. W dodatku zmienia rezonans.
Dobrze jest porównywać anteny o równej długości, pod warunkiem, że obie są w rezonansie.

Przywołany przykład AMPRO sugeruje jednak, że chodzi o anteny rezonansowe.

Nie od dziś wiadomo, że antena spiralna, a jeszcze lepiej-helikalna bez elementów skupionych (pojemności/indukcyjności) jest lepsza od pręta z cewką lub pojemnościami końcowymi - o tej samej długości. Pewną ilustracją niech będą załączone opisy, które przed wielu laty znalazłem w internecie. Doprawdy, nie wiem, dlaczego nawet fachowcy (MAD...) je ignorują.
Obecność elementów skupionych w antenie powoduje: kumulacje różnego rodzaju strat, napięć, prądów, wymagań odnośnie dobroci etc. Powoduje też zniekształcenie rozkładu prądu wzdłuż anteny.
Dlatego antena z cewką skracającą i pojemnością końcową w postaci "promiennika" musi mieć 2,5m by była w miarę skuteczna, a w helikalnej wystarczy 1,3-1,4m.
Różnice zacierają się, owszem, w antenach na wyższe pasma. Stąd stacje w ruchu na 80m są rzadkością.


http://www.google.com/patents/US2966679


w szczególności fragment:




  PRZEJDŹ NA FORUM