Zasady budowy odbiornika niskoszumowego.
    sp6vxs pisze:

    Nie ma się co podniecać tymi szumami, tak naprawdę to istotny jest stosunek sygnał do szumu.

Racja, jednak właściwym doborem poziomu progu ARW możemy mniej katować własne uszy podczas przestrajania.
    sp6vxs pisze:

    Dobrze wykonane ARW nie ma wpływu na "bezwzględny" poziom szumu, to że radio szumi mniej wynika z ograniczenia jego wzmocnienia przez ARW.

Tak, a na tamtym filmie osiągnięto to podniesieniem progu ARW, a ściślej biorąc osłabieniem wzmocnienia w.cz., co wprost do tego prowadzi. Wystarczy spojrzeć na czułości wielu "bezszumnych" TRx-ów np. SDR, które niestety są słabe, oscylując w granicach -125 dBm (MDS @ B = 500 Hz).
Oczywiście są jeszcze szumy fazowe itd. ale występują one przy współudziale innych stacji, więc film o nich nie traktuje, gdyż nasłuchu szumu dokonuje się w nim podczas odłączenia anteny (braku tych innych stacji).
    sp6vxs pisze:

    Źle wykonane ARW nie tylko, że może podnieść szum, ale przesuwając punkty pracy wzmacniaczy może spowodować powstanie dodatkowych problemów związanych z nieliniową pracą tych stopni.

Święte słowa, tutaj SDRy zachowują jakość gramofonu CD, a wiele TRx-ów raczej kiepskiego magnetofonu. Dla mojego IC-7410 zmierzony inband IMD3 jest na poziomie -72 dB @ S9 + 10 dB, co można porównac do wysokiej klasy magnetofonu.
    sp6vxs pisze:

    Jako ciekawostkę mogę podać typowe wartości szumów rezystorów i tak 50R - 0.1uV; 47k - 1.2uV; 1M - 18uV (!). Pytanie konkursowe dlaczego gdy połączymy szeregowo 2 rezystory 1M to napięcie szumów nie wyniesie 36uV ? oczko

Te dane należałoby uzupełnić pasmem częstotliwości np. 2400 Hz. A odpowiedź na pytanie brzmi: bo szumy nie są wzajemnie skorelowane.


  PRZEJDŹ NA FORUM