CRK-10A 40m 3W TRX
witaj tomek,
nie ma powodów aby się obrażać.
wyszkoliłem wielu nadawców którzy sa dzisiaj czynnik. I uważam że to jest obowiązek każdego krókofalowca aby wyszkolic conaj mniej jednego krótkofalowca. jak ktos dostał los od Boga i potrafi więcej to nalezy taka osobe wspierac i jej pomagać. w naszym hobby jak w rzadko którym solidarnośc pokolen ma wyjatkowe zadanie. jesli nie wyszkolimy nastepców to nasze hobby odejdzie w zapomnienie, a nam albo młodszym pokoleniom najnormalniej w świecie zabraknie korespondentów apotem administracje wynegocjuja z ITU pozbawienie nas przywilejow a nastepnie dostepu do pasm! warto o tym pamietac bo dostepu do pasm nie dostalismy na zawsze.

odnosnie tego prostego TRX-a. Brak VFO to własciwie jego jedyna wada, to moja opinia jako kiedyś poczatkującego CW/QRP operatora z licencja junior(1975 r.) 20W pasma 80 i 40m CW only!
uważam ze pierwsze kontakty z radiem nie powinny rozpoczynac sie od 2m FM, tylko od KF 80m i 40m CW
czytasz forum i sam zauwazasz ile problemów stwarzają sobie początkujący startujacy na 2m - wtyczka, kabel, antena, polaryzacja, praca przez przemiennik, etc.
ale niech tam, nie ma co narzekac. to znak czasów, wszystko ma byc prostsze, łatwiejsze itd.

jacek sp9ikf