Pozwolenie radiowe w formacie karty kredytowej (projekt)
Na moje pytanie z dnia Monday, January 14, 2013 8:47 AM:
na adres: A.Mikinski@uke.gov.pl
Dzień Dobry.
Proszę o udzielenie mi informacji, czy dwóch operatorów radioamatorów może pracować z dwóch różnych miejsc używając jednego znaku, przydzielonego klubowi krótkofalarksiemu.
Na podstawie przepisów z którymi ja się zapoznałem, nie jestem w stanie ustalić, czy taka praca jest dopuszczalna, czy też nie.
To co stwarza główny problem w interpretacji przepisów to art:
Art. 143.
1. Z zastrzeżeniem art. 144 i art. 144a, używanie urządzenia radiowego wymaga posiadania pozwolenia radiowego, zwanego dalej „pozwoleniem”.
Czy "posiadanie pozwolenia radiowego" jest tożsame z wydaniem decyzji, czy też z fizycznym posiadaniem takiego pozwolenia przez operatora w czasie nadawania.
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

Dostałem taką odpowiedź:

Szanowny Panie,
Na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne i Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2008 r. posiadanie ważnego pozwolenia radiowego jest konieczne dla pracy stacji radiokomunikacyjnej amatorskiej.
Na podstawie art. 143 ustawy Pt:
Z zastrzeżeniem art. 144 i art. 144a, używanie urządzenia radiowego wymaga posiadania pozwolenia radiowego, zwanego dalej „pozwoleniem”.
Przyjęty system nadawania w pozwoleniu radiowym znaków wywoławczych zapewnia niepowtarzalność znaków wywoławczych przyznanych w ważnych pozwoleniach radiowych.
Znak wywoławczy jest przypisany w pozwoleniu do urządzenia radiowego, tak więc ten sam znak wywoławczy nie może być używany jednocześnie w dwóch różnych lokalizacjach.
W związku z powyższym nie powinno dojść do sytuacji, w której różne stacje radiostacje amatorskie posiadające ważne pozwolenie posługiwały by się tym samym znakiem wywoławczym w tym samym czasie.
Jeśli faktycznie doszło do takiej sytuacji prosimy o przekazanie do Delegatury UKE szczegółowych danych związanych z tą sprawą w celu ich weryfikacji i uniemożliwienia powtórzenia się takich sytuacji w przyszłości.
Pozwolenie radiowe wydawane przez Prezesa UKE jest potwierdzeniem nadanych uprawnień i powinno być w dyspozycji operatora radiostacji, podobnie jak jest z dowodem rejestracyjnym samochodu.

Pozdrawiam
Andrzej Mikiński
Delegatura UKE w Warszawie




  PRZEJDŹ NA FORUM