Kto jest w stanie odebrać dane z CubeSAT?
Ja znam jako stacje bardzo aktywne na SAT (w kolejności okręgami):
SP3GAD
SP3QDM
SP5MG
SP5ULN (czyli skromny ja)
SP7DAD
SP9FPP
SP9TTX
SQ9MES
(jeśli kogoś pominąłem to przepraszam)
Stacje robiące QSO na SAT mają w 99% przypadków odpowiedni sprzęt do wspomnianego przez Ciebie zadania.

Prócz tego jest też parę bardzo dobrze wyposażonych stacji m.in. EME, typu SP4K, SP8CGR (bardzo aktywnie odbiera FUNcube), SP4MPB, SQ7DQX, ...

Przykład odbierania cubesata: FUNcube http://warehouse.funcube.org.uk// => zakładka [Upload Ranking]. Tam widać kto z SP odbierał FUNcube i jak intensywnie.

Można też zerknąć na statystyki balonów stratosferycznych: http://habitat.habhub.org/ => zakładka [payload telemetry stats] => [Callsign pie for all flights]

W obu powyższych przypadkach widać w tych statystykach kto nie tylko ma sprzęt ale i chęci. Wyposażenie "balonowe" jest zwykle wystarczające do cubesatów.

Pytania:
    sp3qfe pisze:

    a) jest w stanie (natychmiast lub po drobnych modyfikacjach) odbierać sygnał z CubeSAT na tyle silny by go dekodować? (na jakich pasmach i jakimi emisjami, lokalizacja stacji, jaki sprzęt)? Czy praca stacji obejmuje cały przelot satelity, czy tylko jakiś wycinek nieba?


Zwykle wszyscy od horyzontu do horyzontu. Najczęściej pasma 2m i 70cm, czasami wyżej. Z pasmem S-band (np. upload do Brite-PL) może być spory problem - bariera sprzętowa, tu pewnie tylko kilka-kilkanaście stacji w SP)

    sp3qfe pisze:

    b) jest w stanie nadawać do CubeSAT (na jakich pasmach, jaki sprzęt, od kiedy można spodziewać się tej aktywności)?


j.w.

    sp3qfe pisze:

    c) ma ochotę na współpracę z placówką lub placówkami edukacyjnymi? Jaki może być dostęp do stacji?


Tu niech się każdy sam za siebie wypowie. Ja bym się pisał jeśli zakres 2m i 70cm wystarczy. Co znaczy "dostęp do stacji"?

Głębsze szczegóły w w/w pytaniach uważam za zbyt daleko idące zanim poznam z kim i o czym rozmawiam (czyżby PW-Sat2 ?).


  PRZEJDŹ NA FORUM