Co to jest łączność DX?
co do tezy o tym, że ludzie nic nie wiedzą bo jest słaby egzamin na krótkofalowca to odpowiem tak: śmiesznie wyglądał by taki egzamin, gdyby padło na nim pytanie ' co to jest DX'. Tak samo jak na pierwszym roku filozofii na egzaminie padło by pytanie 'czym/kim jest Bóg/bóg'. I teraz student ateista dostał by dwóje a wierzący piątkę? Czy na odwrót?
Pytanie jest z gatunku nierostrzyglanych ponieważ nie istnieje ścisła definicja pojęcia 'DALEKA ŁĄCZNOŚĆ'.
Twórca wątku nie musi tak strasznie się bać KF-u, że zrobi coś źle/nie tak. Jeśli czytał 'ETYKE .....' to na pewno sobie poradzi. A dylemat, co zrobić jak ktoś woła CQ DX ONLY proponuje rozwiązać tak (zero-jedynkowo, bo takiej definicji chce pytający):
- jesli woła stacja z poza Europy i chcemy zrobić z nią łączność - odpowiadać.
- jesli woła stacja z Europy - nie odpowiadać.
Uwagi:
- większość stacji z poza Europy które są na tyle łatwe w zrobieniu, że w myśl innych definicji z tego wątku nie są DX-ami (np zza ruskiego uralu) i tak nie musisz robić, bo w logu po kilku dniach pracy już je będziesz mieć - więc problemu brak.
- stacje z 'obleganych krajów' Europy nigdy nie będą wołać CQ DX bo po minucie od wejscia w eter ledwo co będą w stanie zawołać QRZ w pileupie, i jeśli z TAMTEJ STRONY jest dobry operator to przynajmniej raz na minute, dwie powtórzy przy QRZ swój znak.
- jeśli nawet odpowiesz na CQ kogoś kto woła DX ONLY i on stwierdzi, że ty nie jesteś dla niego DX-em i będzie cie umoralniał i strofował to warto wiedzieć, że to on jest krótkofalarskim burakiem a nie ty.

Ostatnia uwaga: TRYWIALNA ALE WG MNIE NAJWAŻNIEJSZA: słuchać co się na pasmach dzieje - jeśli ktoś woła CQ DX - zatrzymaj się na nim i posłuchaj innych jego łączności. Słuchanie KF-u jest najlepszą szkołą - lepszą niż wszystkie inne. Żaden egzamin tego nie nauczy - ani ten co jest teraz, ani ten co był kiedyś (z pytaniami o Boga, lub bez - bez różnicy)

pozdr