Remote control
Radio zdalnie sterowane
Ponieważ i domowo i klubowo pracę zdalną na stacji mam przećwiczone kilka praktycznych uwag dla tych którzy zabierają się za temat.
1. TRX - najlepiej coś z tradycyjnym portem COM - ma tą zaletę że wiele modeli z takim portem może być zdalnie uruchomionych - TRX nie musi pracować na stacji non stop. Dla urządzeń bez portu USB ewentualne zawieszenie się np TX do groźba "ugotowania" nadajnika.
2. Transmisja audio - najlepiej spisuje się Skype oraz TeamSpeak - dla transmisji przez sieć publiczną. Ważna informacja jeśli chodzi o Skypa - ewentualne połączenie z kartą dźwiękową w przypadku separacji galwanicznej wykonanej na np transformatorkach telefonicznych spowoduje duże problemy. Skype ma domyślnie uruchomioną opcję likwidacji echa której nie da się wyłączyć. Nawet niewielkie sprzężenie przez pole magnetyczne transformatora na linii OUT oraz na linie MIC (IN) powoduje że sygnał z mikrofonu jest tłumiony - pozostaje praca na programach voice gdzie tłumienie echa można wyłączyć (np. Teamspeak)
3. Zasilanie - warto zastosować zasilacz który ma funkcję zdalnego załączenia i wyłączenia oraz bardzo ważną rzecz czyli watchdog - czyli układ sprzętowo programowy który sprawdza co np 30-60 sekund czy komputer sterujący stacją się nie zawiesił np z powodu pola w.cz. Część sprzętowa jest umieszczona w zasilaczu i jeżeli nie otrzyma komendy kasującej wyłącza zasilacz TRXa. Doceni każdy komu zdarzyło się się pędzić kilkaśscie km do zdalnej stacji z zawieszonym nadajnikiem TRXa oczko
Przykład rozwiązania: http://sp2put.utp.edu.pl/index.php/1872,zabezpieczenie-radia-watchdog
4. Sterowanie antenami - przyda się coś co pozwoli zdalnie przełączyć anteny a co najważniejsze na czas wyłączenia odłączy antenę od TRXa - przydatne szczególnie wiosną i latem.
5. Zdalne praca na komputerze sterującym - bardzo dobre i proste rozwiązanie to TeamViewer - oczywiście można też ruch tunelować i tworzyć sieci dedykowane (temat bardzo szeroki)
6. Wymagane łącze - jeżeli pracujemy na fonii wystarczy stabilne łączę z dobrym pingiem (poniżej 100ms) o przepustowości 0,5 MB w górę i w dół - pod warunkiem że nie stosujemy zdalnej konsoli typu Teamvewer lub VNC a sterowanie TRXa realizowane jest dedykowaną aplikacją (np. Kenwood ma tu dopracowane rozwiązania)
Jeżeli mamy zdalny pulpit (VNC, Teamvewer itp) to wymagania rosną - szczególnie gdy pracujemy w modach cyfrowych z ruchomym wodospadem (PSK, RTTY itp). Łącza komórkowe poniżej LTE nadają się jedynie do posłuchania co dzieje się na paśmie.
7. Skrzynka antenowa - jeśli mamy antenę wielopasmową i trzeba poprawić dopasowanie przy zmianie zakresu lub pasma trzeba brać pod uwagę TRXy ze skrzynką wbudowaną lub zewnętrze ale tylko z automatem.

Sławek


  PRZEJDŹ NA FORUM