Jak to jest z trapami
    SP8LBK pisze:

    I ja zadam pytanie.
    Trap 7,05MHz wykonany z koncentryka RG-58 ma 100pF i 5.024uH.
    Natomiast tradycyjny trap wg książek powinien mieć 60pF i 8.3uH.
    Nie należy tu zapominać, że trapy wykonane z koncentryka także należy zestroić na wymaganą częstotliwość. Chociaż nie będzie tu miało znaczenia, że jeśli nie uzyskamy dokładnie 7.05 a np 7.07MHz
    Jak to się ma do zestrojenia anteny i jej poprawną pracę?

Andrzej, wszyscy budując antenę W3DZZ skupiają się tylko na częstotliwości rezonansowej trapów, kiedy te najwięcej stanowią o właściwościach anteny, wtedy gdy nie są w rezonansie. Świetnie to ilustruje grafika zamieszczona przez Jacka na początku topica. Trzeba znać zasadę działania tej anteny.
Dlaczego W3DZZ nie zastosował np. kondensatorów 56, 62, czy 68 pF. Przecież to są typowe wartości z szeregu i łatwe do dostania. Musiał zastosować nietypową pojemność 60pF, aby reaktancja Xc na wyższych pasmach właściwie skracała ramiona anteny na poszczególnych harmonicznych. Tak jak i określona indukcyjność jest nieprzypadkowa - Xl musi być określonej wartości dla pasma 80m. Te elementy dają rezonans na 7,05 MHz i "przesuwanie" rezonansu do innych wartości rozstraja antenę.
Trapy dostępne na giełdach, czy wykonywane z koncentryka, czy łatwiej dostępnych kondensatorów o innej pojemności - w większości przypadków pracują tylko jako pułapki dla pasma 7 MHz. Strojenie takiej anteny polega na dobraniu odpowiedniej długości zewnętrznych ramion dla pasma 80m i wewnętrznych dla 40m w zależności jaki trap się zakupiło. Taka "prawie W3DZZ" pracuje w miarę poprawie tylko na dolnych pasmach.

Tak to widzę i tego się trzymam... oczko


  PRZEJDŹ NA FORUM