Zawody na 70cm
Totalny amator w zawodach
    SP2ASO pisze:

No i nic - na paśmie zawodów (pewnie 90% ludzi na SSB, a ja FM) siedziałem z parę minut, poddałem się gdy nie słyszałem przemiennika oddalonego o... 3.2km!
    Zaczynam zastanawiać się czy moje radio jest sprawne...

A przy okazji, nigdy nie zostanę konstruktorem anten pan zielony

(oczywiście wyliczone z współczynnikiem k - chyba poprawnym, no i przy pracy kable były proste - są to odcinki podróbki H-155)

Szkoda czasu na takie anteny. Wkładasz w to ileś pracy, zapału, a efekt jakbyś pracował z gumówki. Ja wiem, zapał, gorączka konstruktorska itd. Jeśli chcesz porobić łączności na razie na tym co masz, wybierz się na jakąś okoliczną górkę, wysokość na prawdę robi wiele. W niedzielę testowałem łączności z górki w okolicach Częstochowy wys. 340 mnpm z oryginalnej anteny od radia przenośnego. Bezproblemowo otwierały się przemienniki Skrzyczne 70 cm (118km), Koskowa Góra 2m (116 km), kilka łączności bezpośrednich do 30 km. Tu masz tanie anteny na 70 cm, dobre również na krótkie wypady http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-450-mhz,4382.htm?page=1 Jak chcesz coś zrobić samemu, to nie rób przejściówek - prowizorek, szkoda czasu, pieniędzy i zapału. Zabierz się od razu za coś porządniejszego, choćby w dłuższym terminie.

Edit: Dodam jeszcze, że na stronie którą podałem jest antena za 28 zł. Testowałem ją w Bieszczadach. Z poziomu drogi w Wetlinie, czyli nisko odpowiadał przemiennik na Jaworzynie Krynickiej czyli ponad 110 km, w normalnych warunkach.