Mała wersja delty SP7LA
Jakie zachowanie na wysokości 10~8 metrów
Powiem więcej. Jak tę deltę powiesiliśmy na harcerskim starcie w Małeczu dość niechlujnie między drzewami, wręcz w gałęziach, to nawet stroiła na 80m. Umówmy się... conieco trzeba było się podeprzeć skrzynką dla kompensacji składowej biernej, ale chodziła i łączności szły. Jak zawisła i innej lokalizacji (centrum Pabianic między starymi kamienicami), to 80m gdzieś zniknęło.... Była to wspominana przez Tomka delta LA2Y.

A teraz do "adremu".... Delta SP7LA ponoć stroi powyżej 18m zawieszenia..... Nieprawda to jest. U mnie stroi, wisząc niżej, jakiś 14m nad ziemią.Wszystkie kontynenty zaliczone (bez Antarktydy póki co) z mocą 10W emisja CW. U Marka SQ7HJB wisi skośnie. Narożnik zasilający na wysokości około 10m, a pozostałe na wysokości około 4m. Lepiej stroi na częściach fonicznych pasm, ale nawet na telegrafii nie potrzebuje skrzynki. Warunek 18 metrów dotyczył przede wszystkim pionowego wieszania tej anteny. Podejrzewam, że skrócona o połowę wersja tej anteny będzie również miała o połowę mniejsze wymagania co do wysokości zawieszenia. Przy pionowym zawieszeniu i tak będzie potrzebne minimum 17m (9m nad ziemią plus wysokość trójkąta anteny).

@CRAZY.... Powieś na tych 10m, czy nawet niżej. Powinno obyć się bez skrzynki i powinieneś być zadowolony. Delta dość fajnie pracuje wieszana ukośnie. Wtedy na jednym kierunku działa bardziej DX-owo.... Polecam tę konfigurację.

Pozdrówka
Kuba


  PRZEJDŹ NA FORUM