Na ebay pojawil sie ladny wzmacniacz Drake L7
Witam. To ja też coś dorzucę, zero teorii, sama praktyka. Poniżej wykresy poziomów sygnałów dwóch stacji pochodzące z ostatniej edycji spdxcontest na wybranych skimmerach północno- i południowo-amerykańskich.
Konfiguracja:
Stacja „niebieska” – „goły” trx 100W ,
pasmo 14MHz: stacker (2 x 4el) QQ na 12 metrowych boomach i 36m kracie,
pasmo 7MHz: 2 elementy QQ na 30m kracie.
Stacja „żółta” – 500W (moc rzeczywista, nie tylko licencyjna),
pasmo14MHz: typowy tribander z trapami, 30-to letni FB-33, maszt 13m,
pasmo 7MHz: vertical 22m

Niech każdy wyciągnie wnioski sam i odpowie na nurtujące go pytania. Pod obrazkami mój krótki komentarz.

Miażdżąca przewaga antenowa stacji „niebieskiej“ w paśmie 14MHz nie ma odzwierciedlenia w notowanej sile sygnału na głównym kierunku promieniowania (USA). Łatwo została zlikwidowana poprzez większą moc. Co więcej, im dalej od głównego kierunku promieniowana (skimmery pj2t i v51jy) sytuacja staje się jeszcze gorsza, ze względu na większą kierunkowość i węższą wiązkę systemu QQ. Proszę również zwrócić uwagę na różnicę poziomów sygnałów w godzinach porannych, gdy anteny były zwrócone na północny-wschód.
W paśmie 7MHz stacja "niebieska" wyraźnie góruje nad "żółtą", ale tylko na głównym kierunku promieniowania Quada. Na skimmerze pj2t poziomy wyrównują się, a na v51jy "niebieska" w ogóle nie była notowana.
Powstaje pytanie: czy łatwiej jest nabyć/zrobić 500 watowy wzmacniacz czy opisane na wstępie anteny stacji "niebieskiej"?
Powyższe dywagacje dotyczą tylko strony nadawczej. Po stronie odbiorczej stacja "niebieska" ma niewątpliwą przewagę, ale tylko w głównym kierunku promieniowania anten. Jest to dobre przy wołaniu dx-a, ale nie w zawodach, gdzie trzeba słuchać ze wszystkich kierunków.
Moje wnioski: trzeba posiadać dużą moc i dobre anteny, przy czym w zawodach ważniejsza jest ich ilość i możliwość szybkiego przełączania niż maksymalizacja zysku.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
P.S. Teoretycy nich pokuszą się o przeliczenie, czy powyższe wykresy zgadzają się z teorią.


  PRZEJDŹ NA FORUM