Radiostacje na polskich statkach w latach 60-tych
Co piszcza這 w kabinie radiooficera 50 lat temu?
Oto cytat z jednego z by造ch R/O:
    by造_ro pisze:

Mniej wi璚ej od pocz靖ku lat 70. do po這wy 80. istnia這 w Ko這brzegu Pomaturalne Studium Zawodowe Radiokomunikacji Morskiej. Ja jestem absolwentem tego Studium. Szkoli這 ono ludzi na potrzeby przedsi瑿iorstw rybo堯wstwa dalekomorskiego, ale wielu jego absolwent闚 trafia這 te do pracy we flocie handlowej. Na zako鎍zenie szko造 zdawa這 si taki sam egzamin przed t sam komisj, kt鏎a egzaminowa豉 absolwent闚 Wy窺zej Szko造 Morskiej. Poniewa szko豉 by豉 finansowana nie tylko przez ministerstwo, ale w znacznej mierze r闚nie przez 闚czesne Zjednoczenie Gospodarki Rybnej, mielimy doskona貫 wyposa瞠nie.

Dalej s wspomnienia ze wietnie wyposa穎nej sali do nauki telegrafii oraz og鏊nie dobre opinie na temat wyposa瞠nia szko造.

Strona powi璚ona jednemu z by造ch "bajkowc闚" wspomnianym przez Bogdana jest na przyk豉d tu. Oto Rusa趾a w pe軟ej krasie:

Tu mam pytanie do ludzi morza - jak liczn za這g mia豚y dzi taki drobnicowiec poni瞠j 1000 DWT? Kto musia豚y dzi by na burcie?

A na dziesi璚iotysi璚zniku jak to dzi wygl鉅a? Bo nie ma dzi ani ochmistrza ani R/O, za這ga w dziale maszynowym jest mocno zredukowana...

Co do zawor闚y to mam pewne podejrzenia zwi頊ane z podobnym nieco 瘸rgonem kolejarzy i jak s鉅z jest to zwi頊ane z alkoholem. Ale to tylko moje przypuszczenia.

edit - na Rusa販e i podobnych statkach sprz皻 w kabinie R/O by polski, by造 to odbiorniki serii OK (jeden mia OMNK) i nadajniki g堯wne serii Wieloryb. Mewa pojawi豉 si nieco pniej i zrobiono retrofit wywalaj鉍 nadajniki g堯wne CW Elektromekano/Wieloryb i montuj鉍 panele z Mew, dwoma EKV i nadajnikiem awaryjnym Radmor. Wtedy jeszcze by這 sporo ruchu na CW ale na wiecie sukcesywnie wprowadzano SSB i telex. Jeli wierzy relacjom by造ch R/O i ludzi morza, to polskie statki nie tylko by這 dobrze s造cha (wietnie zlokalizowana kabina radio, st鉅 kr鏒ki fider), ale tak瞠 o wiele czciej ni we flocie brytyjskiej za這gi korzysta造 z nich z po章cze radiotelefonicznych. W odr騜nieniu od us逝g Portishead, to by這 niedrogie, godzina brudnej roboty odpowiada豉 zazwyczaj minucie po章czenia, czasem taniej - zatem co kilka dni roboty mo積a by這 zam闚i rozmow do domu.

PRZEJD NA FORUM