Film "Grawitacja"
opinie o filmie, linki i wiadomości
    sp3qfe pisze:

    Na orbicie okołoziemskiej LEO działa siła dośrodkową w kierunku naszej planety, czyli siła przyciągania grawitacyjnego przyciągająca satelitę w kierunku środka Ziemi. Przyciąganie powoduje obniżanie się orbity ISS, a to skutkuje zmianą prędkości ISS?

    Jaka jest zależność prędkości ISS od wysokości orbity?


Nie, nie, nie. Faktem jest: na ISS działa siła dośrodkowa (grawitacja), ale w tym samym czasie, działa również siła odśrodkowa (wynikająca z ruchu ciała po okręgu), równoważąca siłę grawitacji ściągającą ISS do ziemi.

Obniżanie się orbity ISS spowodowane jest tarciem o bardzo rzadką, ale jednak atmosferę (problem tyczy się też innych obiektów na niskich orbitach, jak np. teleskop Hubble'a). Z tego też powodu, w trakcie przelotu po nocnej stronie ziemi, panele słoneczne są kładzione "na płask" - równolegle do ziemi, pozwala to zmniejszyć opór aerodynamiczny o ~30% (za wiki).



Tarcie powoduje utratę prędkości, a w konsekwencji - jak można łatwo zobaczyć (uwaga - uproszczenie) w powyższym wzorze - utratę wysokości (powstaje nierównowaga sił - grawitacja przeważa nad siłą odśrodkową).

Oczywiście, dodatkowa siła powoduje też wzrost prędkości (spadanie) - tutaj należałoby odwołać się do równań Newtona (powyższe odnosi się do ruchu po okręgu - na stałej wysokości). Orbity kołowe nie są stabilne, tj. poruszające się po nich obiekty nie będą samorzutnie wracać do nich po zaburzeniu ruchu (oczywiście obecność atmosfery to inna sprawa i nie można traktować tego jak zaburzenie, a raczej jak dodatkowa siła działająca stale).

Jako szybkie wyjaśnienie polecam http://physics.stackexchange.com/questions/5643/how-is-it-possible-for-orbits-to-maintain-stability, jako dłuższe wyjaśnienie - cykl artykułów na anglojęzycznej wikipedii na temat ruchu orbitalnego.

Jeżeli się mylę, to proszę o poprawienie.


  PRZEJDŹ NA FORUM