ISS widoczny na niebie
Cześć,

Absolutnie... masz racje Karolu. Wenus jest cały czas na niebie i jeszcze nie zdąży zajść za horyzont (zachód o około 17:45), więc wszystko zależy od tego o której będzie na tyle ciemno by zobaczyć ta planetę. Jej jasność to -4.6, a więc dużo jaśniejsza niż ISS który ma mieć -2.5, czyli podobna jasność do Jowisza dziś na niebie. Wenus podąża za Słońcem, więc też będzie widoczny na niebie w kierunku zachodnim (południowo-zachodnim) - po trasie bardzo podobnej jak dziś Słońce.

Oto jak ma być widoczny ISS w centralnej Polsce:

Na zachodzie kraju przelot będzie to szybciej o parę minut, na wschodzie Polski później o kilka minut względem mapy. Na północy SP przelot przesunie się w kierunku południowego nieba, a na południu Polski w kierunku północnym (może być nawet po stronie północnej), względem mapy.

Aktywności?

APRS, ze względu na awarię na stacji nie pracuje od trzech dni. Na 28 grudnia zaplanowano szkolny kontakt ARISS dla (o ile dobrze pamiętam) Holendrów, później w nowym roku w styczniu ma być ARISS dla szkoły z Polski. Oby tylko udało się szczęśliwie usunąć usterkę. Przełom stycznia/lutego 2014 to ma być dobry okres do uruchomienia w trybie ciągłym testowym nadajnika HAM Video z ISS , który ma pracować przez te anteny z Politechniki Wrocławskiej na Columbusie (ESA).