FT-857D i brak czułości w paśmie 6m
Gdyby któryś z kolegów zaobserwował brak czułości transceiwera FT-857 wyłącznie w paśmie 6m to uszkodzony będzie prawdopodobnie tranzystor wzmacniacza wejściowego dla tego pasma 2SC5374 o symbolu Q3034 znajdujący się na płycie PA. Co ciekawe wygląda na to że ten tranzystor jest bardzo wrażliwy na sygnały w.cz. i potrafi ulec uszkodzeniu nawet podczas pracy na innych pasmach. W TRX-e kolegi już był wymieniany 2 razy, ja po zakupie tego typu radia z drugiej ręki stwierdziłem ten sam objaw a przyczyną okazał się w/w tranzystor.
O tego typu problemie spotkałem się również na forach zagranicznych, gdzie jeden z krótkofalowców twierdził wręcz że tranzystor uległ uszkodzeniu stojąc w gotowości do pracy obok wykorzystywanego do nadawania innego urządzenia.