Radio z wbudowanym APRS
    wbielak pisze:

Mnie zadziwia (i smuci) że Icom nie zdecydował się dodać kawałka softu do obsługi APRS. Były by 2 systemy zamiast jednego...

Już sobie wyobrażam AX25 na DVwesoły
Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby dodać sobie trackrer i nadawać na aprs nawet z radia marki Icom na 144,800.
Można sobie podłączyć np Geosata i mieć dodatkową wizualizację, podłaczyć panel od 710 (kit zwany RC-D710).
Opcji jest tyle, że kazdy znajdzie coś dla siebie i niekoniecznie musi w tym maczać fabryka (np ten "zły D-Star'owy" z niczy niekpompatybilny Icom - a może to inni powinni dodać DV do swoich radiotelefonów i problem zniknie?).

Po latach pracy na APRS i D-Star mogę stwierdzić tylko, że lepiej nie mieszać tych dwóch rzeczy w myśl powiedzenia "co za dużo to niezdrowo". Zawsze coś odbędzie się kosztem czegoś innego. Icom produkuje jeden model radia dulband mobile z podwójnym VFO (trzeba by chyba dodać 3 VFO do APRS).
Próbowałem "pożenić" D-Star z APRS na tym radiu (da się, tak jak z każdym innym), ale po krótkim użytkowaniu doszedłem do wniosku, że zawsze to 1 VFO jest zablokowane na stałe APRS. Lepiej mieć dedykowane radio, albo jak w moim przypadku zrezygnować z APRS. W 880 DV, FM, APRS w takim radiu jest bez sensu (1 VFO).
Mój wniosek:
Jeśli APRS to tylko z radiem dedykowanym (lub każde inne np z RC-D710, Geosat itp).