Co to jest?
[quote=SP5XMI]Na pytanie o pomiar za pomocą mostka szumowego - otóż mam takie cudo i mierzy się tak, że najpierw trzeba sobie mostek wycechować. Zamiast anteny dołączasz sztuczne obciążenie Z=50Ω+0j, dołączasz odbiornik wstrojony na pasmo i kręcisz rezystorem i kondensatorem na minimum szumów. Zaznaczasz położenie kondensatora i rezystora - to jest położenie odpowiadające idealnemu dostrojeniu anteny. Gdy teraz dołączysz rzeczywistą antenę, to sygnał szumów będzie silniejszy - regulując rezystorem i kondensatorem wprowadzasz na minimum szumów. Teraz tak stroisz antenę, by położenie R i C było możliwe bliskie temu "idealnemu". I tak to działa. W praktyce w ten sposób _BEZ_NADAWANIA_ sprowadzałem dostrojenie mierzone potem za pomocą reflektometru do poziomu 1:1.2-1.3.
Mała uwaga - dzisiejsze "szeroko chodzące" sprzęty ze słabymi filtrami w.cz. bywają przesterowane przez silny szum z mostka poza odbieranym pasmem. Dlatego trzeba uważnie dobierać poziom sygnału.


Dziekuje koledze za ten rzeczowy wpis.
Jako drobne uzupełnienie chciałbym dodać, że z moich osobistych doświadczeń z tzw metodą cichego strojenia nadajnika wynika iż najlepsze efekty można osiągnąć kiedy odbiornik ustawiony jest w AM oraz koniecznie powinno byc wyłączone ARW
RRW należy ustawić ręcznie wzmocnienie toru odbiorczego tak aby S-meter wskazywał nie mniej niż S5, a nie wiecej niż S9
(optymalnie S-7) przy rozrownowazonym mostku.
Przy tak nieskomplikowanych układach z mostkiem Wiena jak w przykładzie "dip" szumu teoretycznie moze osiągnąć nie wiecej jak 20dB
W praktyce jednak jest to zaledwie 12-15dB co przekłada sie na około 2 jednostki wskazań na skali S-metra.
Dlatego przynajmniej na początku kiedy nie mamy jeszcze wprawy łatwo jest przeoczyć "dip" (przeuszyć - dla zwolenników nowomowy)

Wojsko i inne profesjonalne służby tez wykorzystywały metodę cichego strojenia nadajników.
Tam jednak często zamiast generatora szumu był pobierany niewielki poziom sygnału o częstotliwości roboczej z wcześniejszych stopni.
Takie układy pozwalały zachować dynamikę układu strojenia 40-60dB
Mam tu na myśli różnice pomiedzy stanem rozrownowazenia-rozstrojenia a stanem zrównoważenia-dostrojenia.

73's ml



  PRZEJDŹ NA FORUM