Rezystancja wejściowa / impedancja anteny w funkcji długości
    SP5MAD pisze:



    Biorąc pod uwagę twoje rozważania dotyczące anteny o długości 1/16 lambda (traktowanej jako antena liniowa !) można przyjąć z dużym przybliżeniem (najlepiej zmierzyć), że jej impedancja będzie około 1,5-j2200.
    Musisz jej część reaktancyjną sprowadzić do zera, a wtedy zostanie Ci rezystancja promieniowania 1,5 ohm, którą musisz przetransformować mocno w górę - do 50 ohm.


To co napisał Włodek współgra mniej więcej z wynikiem pomiarów, który wkleiłem na początku tego tematu ("mniej więcej", gdyż pomiar dokonany analizatorem antenowym). Tutaj polski link z informacją nt. doboru konfiguracji i wartości elementów obwodu dopasowującego typu L: http://kaszpir.hlds.pl/tts/W-07-TTS-Dopasowanie%20impedancji.pdf. Do promiennika 1/16 lambda można zastosować dwa podejścia ze strony 8.

Wytłumaczenie o co chodzi z wykresem Smitha można znaleźć tutaj (strony 31-41): http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=TTS_Modu%C5%82_5.

Ponadto w sieci znaleźć można kalkulatory (np. w google hasła: impedance matching calculator, L-matching calculator itp.).


  PRZEJDŹ NA FORUM