Rezystancja wejściowa / impedancja anteny w funkcji długości
@SQ9DHC (nie wiem jak masz na imię)
Wyprowadź mnie proszę z błędu - Twój problem polega na tym, że nie odróżniasz impedancji od rezystancji.
Kolega Marcin SP5JNW w swoim artykule, może niezbyt wyraźnie ale jednak, rozróżnia rezystancje oraz reaktancję anteny LW, a na wykresach pokazuje wartości składowej rezystancyjnej impedancji. W pierwszym zdaniu akapitu "Rezystancja w punkcie zasilania" napisał tak:

Rezystancja zasilania anteny LW również silnie zależy od jej długości. Zmienia się w zakresie od kilkudziesięciu do kilku tysięcy omów. Reaktancja również jest bardzo zmienna i osiąga wartość zerową tylko przy wielokrotnościach wartości λ/4.

Dla anten krótszych niż lambda/4 pojawia się składowa reaktancyjna w impedancji (ma charakter pojemnościowy) i jest tym większa (reaktancja) im krótsza jest antena. Wszystko zatem się zgadza - wraz ze skracaniem anteny spada składowa rezystancyjna (odpowiedzialna za promieniowanie) ale również (i to znacznie szybciej) rośnie składowa reaktancyjna; tym samym impedancja (jako suma rezystancji i urojonej reaktancji) rośnie wraz ze skracaniem anteny.

Mnóstwo rzeczy w tym co powyżej napisałem to znaczne uproszczenie i absolutnie nie wyczerpuje w całości tematu, który jest potwornie rozległy. Ma to na celu jedynie "wrzucić" Cię na właściwy tor poszukiwań.

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM