120. rocznica urodzin Św. Maksymiliana
Pytanie do zainteresowanych
Kolego SQ5MRB,

Poprawna pisownia brzmi: Św. Maksymilian Maria Kolbe, skoro żądasz pełnego zapisu.

Nie wiadomo, dla kogo wydano znak SP3RN. Św. Maksymilian starał się o pozwolenie na stację radiofoniczną, a nie amatorską. Wówczas w Polsce istniały tylko dwie licencjonowane stacje radiofoniczne: Polskie Radio i stacja wojskowa. Św. Maksymilian posłał na kurs krótkofalarski w Warszawskim Klubie Krótkofalowców brata Mansweta Marczewskiego.

Tylko ze sposobu literowania znaku stacji RADIOFONICZNEJ (Stacja Polska 3 Radio Niepokalanów) w czasie próbnych transmisji domyślamy się, że dla potrzeb transmisji testowych władze wydały licencję AMATORSKĄ: SP3RN.

O ile wiem, nie zachowały się żadne dokumenty, które zaświadczałyby, na kogo wydano licencję SP3RN. Z tego względu ja zawsze ten znak po nazwisku Świętego piszę w nawiasie: Św. Maksymilian Maria Kolbe (SP3RN).

Bez względu na to, czy licencję SP3RN wydano, czy jej nie wydano, bezspornym faktem jest to, iż słyszano z Niepokalanowa stację radiofoniczną literującą swój identyfikator w podany sposób. Każdego, kto w owych czasach zajmował się radiem możemy nazwać radioamatorem, niekoniecznie krótkofalowcem. Zresztą terminy te są uzasadnione historycznie, ale te sprawy są omawianie w innych źródłach.

Na moim blogu jest o tym krótki artykuł (po angielsku).


  PRZEJDŹ NA FORUM