gdzie znajdę taką złączkę (hydrauliczną) 4+1 ?
    SP2LIG pisze:

      SQ9JXB pisze:




      Z jednym moim zastrzeżeniem - tarnamid jest miękki, jedno złe wkręcenie i po gwincie. Zwłaszcza drobnozwojowym.



    SQ9JXB.

    Janek, jeżeli tarnamid jest miękki to jaki sens ma wskazanie rzeczonego przez Ciebie właśnie do powyższego celu, jak widzisz podstawę anteny wykonaną z miękkegio materiał na silnym wietrze??? Podobne rozwiązania praktykowałem z powodzeniem z ebonitem i tekstolitem, oba zapewne jak wiesz są twarde. Połączenia zawsze były trwałe.

    Osobiście z tarnamidem nigdy nie miałem jakiejkolwiek styczności nazwa jest mi totalnie obca. Swoją sugestię dot połączenia gwintowanego oparłem na Twojej wypowiedzi bo tylko Ty wielokrotnie na tym forum w wielu wątkach preferujesz ten materiał. Dobra nauczka na przyszłość należy polegać tylko na własnym doświadczeniu i praktyce. Chyba zdajesz sobie sprawę że gdybym wiedział że to jest miękki materiał to nigdy bym nie sugerował powyższego.
    ___________
    Greg SP2LIG



Greg - jak przeczytasz uważnie moje posty i przeanalizujesz rysunek to zauważysz że nie proponuję wykonywania calowego (rurowego) gwintu w tarnamidzie.
A już w tym konkretnym przypadku na pewno.
Odnosząc się do pierwszego postu w tym temacie to klasyfikuję tę antenę jako stacjonarno-wyjazdową. A w związku z ty, (wyjazdy np. w góry czy na "zamki") nikt nie taszczy ze sobą masztu stalowego z końcówką gwintowaną prawda?
Lekkie maszty z alu czy fiberglasu to pierwszeństwo. Dlatego narysowałem takie a nie inne mocowanie ramion anteny.
Lekkie, szybkie do montażu. Wersji może być kilka ale jak najprostszych. Konstrukcje domowe można wykonać inaczej, ale też prosto.

Greg - tarnamid jako taki jest twardy, jego miękkość objawia się w grubości ścianki po obróbce, a jak wiesz gwint calowy- rurowy np. 1" ma głębokość 2mm przy skoku 3,1mm i 8 zwojach na 1", czyli jest "ostry". Złe wkręcenie rury spowoduje jego zniszczenie. W tworzywach sztucznych wskazana jest wysoka jakość wykonania.
Używam tarnamidu i cenię sobie łatwość jego obróbki, reanimację 2 anten na pasmo 2m i CB wykonałem z wykorzystaniem tarnamidu.

I jeszcze jedno Greg - to co piszę to jest moja praktyka i doświadczenie a nie pisanie dla samego pisania.
Jeżeli co inne miałeś na myśli pod moim adresem - to jak to się popularnie mówi "każdego szkoda"


  PRZEJDŹ NA FORUM