Bezprawie
    sq5nag pisze:

    W wielu komentarzach pojawia się "możesz słuchać cze go chcesz" O tym słuchaniu i rozpowszechnianiu informacji to był stary zapis. (...)


I masz chyba niestety racje!!!!!

Ustawa z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne opublikowany w Dz.U. 2000 nr 73 poz. 852 z późniejsyzmi zmianami jest UCHYLONY! To w nim była mowa iż:

Art. 6.
1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przewidzianych wyłącznie do odbioru, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do urządzeń radiowych, umożliwiających odbiór w zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służb radiokomunikacyjnych, które prowadzą przekaz informacji nie przewidzianych do publicznego odbioru.


Teraz w Polsce obowiązuje Prawo Telekomunikacyjne - ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800 z późniejszymi zmianami):

Gdy je czytałem przez ostatnich kilkanaście godzin(!) doszedłem do wniosku, je jest silnie nastawione na komunikację komercyjną - ale to może być tylko moje odczucie.

Nie znalazłem w nim nigdzie zapisu jak w poprzednim Prawie Telekomunikacyjnym z 2000 roku Art 5 pkt 2. (podanym wyżej)

W zamian za to pojawia się zapis:

======
Art. 5.
1. Minister Obrony Narodowej oraz minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw łączności, mogą w zakresie swojej właściwości określić, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki wykonywania działalności telekomunikacyjnej, o której mowa w art. 4 pkt 1 i 3, a także używania urządzeń radiowych przez podległe, nadzorowane i podpo-rządkowane organy i jednostki organizacyjne oraz jednostki wymienione w art. 4 pkt 3, uwzględniając zakres zadań wykonywanych przez te organy i jednostki.


Ponadto wróćmy do słowniczka znaczeń:


17) komunikat – każdą informację wymienianą lub przekazywaną między okre-ślonymi użytkownikami za pośrednictwem publicznie dostępnych usług te-lekomunikacyjnych; nie obejmuje on informacji przekazanej jako część transmisji radiowych lub telewizyjnych transmitowanych poprzez sieć tele-komunikacyjną, z wyjątkiem informacji odnoszącej się do możliwego do zidentyfikowania abonenta lub użytkownika otrzymującego informację;

42) telekomunikacja – nadawanie, odbiór lub transmisję informacji, niezależnie od ich rodzaju, za pomocą przewodów, fal radiowych bądź optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną;


Jest też dział o tajemnicy telekomunikacyjnej:


DZIAŁ VII
Tajemnica telekomunikacyjna i ochrona danych użytkowników końcowych
Art. 159.
1. Tajemnica komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych, zwana dalej „tajemnicą telekomunikacyjną”, obejmuje:
1) dane dotyczące użytkownika;
2) treść indywidualnych komunikatów;

Art. 159
2. Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu, chyba że:
1) będzie to przedmiotem usługi lub będzie to niezbędne do jej wykonania;
2) nastąpi za zgodą nadawcy lub odbiorcy, których dane te dotyczą;
3) dokonanie tych czynności jest niezbędne w celu rejestrowania komunikatów i związanych z nimi danych transmisyjnych, stosowanego w zgodnej z prawem praktyce handlowej dla celów zapewnienia dowodów transakcji handlowej lub celów łączności w działalności handlowej;
4) będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych ustawą lub przepisami odrębnymi.
3. Z wyjątkiem przypadków określonych ustawą, ujawnianie lub przetwarzanie tre-ści albo danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną narusza obowiązek za-chowania tajemnicy telekomunikacyjnej.
4. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do komunikatów i danych ze swojej istoty jawnych, z przeznaczenia publicznych lub ujawnionych postanowieniem sądu wydanym w postępowaniu karnym, postanowieniem prokuratora lub na podsta-wie odrębnych przepisów.

No i co za to grozi:



DZIAŁ XI
Przepisy karne i kary pieniężne
Art. 208.
1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnie-nia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.
4. Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 Ko-deksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.
5. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Kto:
24) narusza obowiązek zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej, o którym mowa w art. 159,
26) przetwarza dane objęte tajemnicą telekomunikacyjną, dane abonentów lub dane użytkowników końcowych w zakresie niezgodnym z art. 165,
27) niezgodnie z przepisami art. 173 przechowuje informacje w urządzeniach końcowych abonenta lub użytkownika końcowego lub korzysta z informacji zgromadzonych w tych urządzeniach,
– podlega karze pieniężnej.



Pisaliście coś o PESEL i innych danych podawanych jawnie przez jakieś służby, to może warto o tym poinformować Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych?

Przy okazji powinniśmy czuć się bezpieczni (z naszymi telefonami, smartfonami i innymi takimi urządzeniami):

Art 180:
Przedsiębiorca telekomunikacyjny jest obowiązany do niezwłocznego blokowania połączeń telekomunikacyjnych lub przekazów informacji, na żądanie uprawnionych podmiotów, jeżeli połączenia te mogą zagrażać obronności, bezpieczeństwu państwa oraz bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu albo do umożliwienia dokonania takiej blokady przez te podmioty.
2. Operator ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej jest obowiązany do:
1) uniemożliwienia używania w jego sieci skradzionych telekomunikacyjnych urządzeń końcowych;
2) przekazywania informacji identyfikujących skradzione telekomunikacyjne urządzenia końcowe innym operatorom ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych w celu realizacji przez nich czynności, o których mowa w pkt

w ciągu jednego dnia roboczego oczko.

Po obszernej lekturze doszedłem do wniosków:
a) urządzenia odbiorcze można mieć bez pozwolenia.
b) aby mieć urządzenie odbiorczo-nadawcze trzeba mieć pozwolenie radiowe (ustawa nie definiuje zakresów odbiorczych, ale może jest inny zapis prawny, który to uzupełnia ????).
c) to użytkownik decyduje jak wykorzysta urządzenie.
d) biada Ci, jeśli masz urządzenie ustawione jakkolwiek (nawet skaner) na pasma, gdzie uzyskasz informacje nie skierowane do Ciebie i ktoś Cię na tym nakryje! Możesz wówczas czytać artykuł 208.

Jak coś namieszałem to mnie proszę poprawcie. Grześ, dziękuje Ci, żeś mnie zmobilizował do lektury, jednocześnie nie zazdroszczę Ci Twojej sytuacji.


  PRZEJDŹ NA FORUM