Aktywności radiowe na ISS
Wielkie dzięki..... co prawda marzyła mi się zawsze kartka za łączność ze stacją NA1SS, a tu proszę za łączność ze znakiem specjalnym ISS - włoskim - który nie był zaplanowany w czasie projektowania karty.

Przy okazji dostałem też karty za połączenia APRS stacji SP3QFE i SR3WKH z RS0ISS, oraz kartę potwierdzającą zeszłoroczny szkolny kontakt ARISS przeprowadzony z Wielkopolski z Zespołu Szkół Technicznych w Kole pod znakiem SP3PGZ (z OR4ISS). Była to łączność bezpośrednia, a operatorami byli: Grzegorz SP3CSD - który prowadził łączność i ja - niby obok, ale odpowiedzialny za gałkologię i kontrolę tego, co wcześniej zaprogramowałem w radiostacjach i komputerach, a w razie konieczności przejście na sterowanie półautomatyczne lub wręcz ręczne. Zadania jakie miałem to prawie takie jakie pełni operator w stacji telemostowej - śledzenie ISS, podążanie za ISS, korygowanie częstotliwości nadawczej i odbiorczej i pilnowanie czasu (prawie bo bez wywołania i nawiązania łączności).

Oczywiście w wydarzenie to byli wówczas też zaangażowani i inni koledzy z klubu SP3PGZ i nie tylko bo również wielu nauczycieli i uczniów ze szkoły. Wśród klubowiczów przygotowujących wydarzenie byli: Janek SP3AOS, Tomek SP3TLM, Łukasz SQ3POO, a wcześniej w przygotowaniach brali udział i pomagali Jacek SQ3IZ i Grzegorz SP3OCG. Pełna lista innych osób, szczególnie z innych klubów z Polski i podziękowania dla nich za ich pomoc i wsparcie są opublikowane w Biuletynie ARISS podsumowującym tamta imprezę.

Mam więc nadzieję, że dostarczając w najbliższym czasie kartę QSL do klubu za kontakt ARISS będzie radość oczko. Dodam iż, jest to już inny nowszy projekt karty QSL niż ten który był kilka lat temu (np. Mikołów za ich szkolny kontakt ARISS ma ten starszy projekt).

Dodam, że dziś, gdy otworzyłem kopertę z tymi kartami uczyniłem to, dokładnie w 15 urodziny ISS wesoły.

A w przyszłym tygodniu i za dwa tygodnie mają być szkolne kontakty ARISS z polskich szkół z Podkarpacia. Miejscowości odpowiednio: Stobierna i Brzeźnica. Powodzenia!

Może uda się nam zmotywować któregoś astronautę na losowe łączności głosowe nad Europą?? Jakieś pomysły? Tym razem pewnie będzie używał nad Europą znaku OR4ISS. Kolejne wyzwanie!