Aktywności radiowe na ISS
Dla niewtajemniczonych ARISS to Amateur Radio on the International Space Station (Sprzęt radioamatorski na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ang. skrót ISS). ARISS to organizacja, która dzięki licznej współpracy z agencjami kosmicznymi i organizacjami radioamatorskimi i radioamatorami: z jednej strony dokonuje wszelkich działań by umieścić na orbicie dokładnie na stacji kosmicznej ISS nasz sprzęt radioamatorski - przeznaczony do rożnych zastosowań: rozmów, transmisji pakietowych, SSTV, cyfrowej telewizji amatorskiej itd. Ten sprzęt może być wykorzystywany spontanicznie przez radioamatorów. ARISS dba również o segment naziemny do łączności radioamatorskich z ISS. Ponadto ARISS oferuje kilka programów edukacyjnych, wśród których szkolny kontakt ARISS cieszy się wielkim powodzeniem. Jest to zaplanowana dwustronna amatorska łączność radiowa Ziemia ISS Ziemia w czasie przelotu ISS nad stacją naziemną. Czas takiego połączenia zależy od wielu czynników ale przeciętnie jest to około 8 min. W czasie takiego połączenia szkoła lub instytucja non profit gości u siebie astronautę, a uczniowie, studenci zadają astronaucie pytania, a które na żywo astronauta odpowiada wprost z przestrzeni kosmicznej. O tym co dzieci i młodzież zapamięta i co pozostanie im w głowie decyduje zgłoszony do ARISS przez placówkę goszczącą program edukacyjny i jego realizacja przez nauczycieli i radioamatorów.

Czasami astronauta na pokładzie ISS wykorzystuje sprzęt ARISS do spontanicznych łączności głosowych, jak to uczynił Luca Parmitano, KF5KDP uzywając do łączności włoskiego znaku ISS: OR0ISS.