MMANA-GAL
prośba o szybkie korepetycje
    EI3HMB pisze:

    ...Ciach....
    Zastanawiam sie czy jest jakis sposob zeby program uwzglednil fizyczna dlugosc cewki.

    Popatrz na antene AP-PRO na pasmo 80m - czy gdyby w miejsce tej dlugiej, ponad metrowej cewki wstawic cewke o identycznej indutancji, ale bardzo krotka, to ta antena bedzie pracowac tak samo?



    Nie sadze... stad wlasnie moja ciekawosc jak mmana-gal to liczy.

    Jesli w2 z przykladu reprezentuje fizyczne wymiary cewki to przeciez mozemy jej tez zmieniac srednice, nie tylko dlugosc, przy zachowaniu oczekiwanej induktancji.

    Wstaw do programu parametry trzech przykladow z cewka - zobaczysz ze mimo tej samej dlugosci promiennika i tej samej induktancji cewki otrzymasz nieznacznie rozne wyniki - czemu?


Jacku - różnice w wynikach są skutkiem metody symulacji w Mmana-Gal.
Indukcyjność i pojemność w symulacji nie ma wymiaru fizycznego, to matematyczna wartość punktowa, a nie fizyczna cewka czy kondensator o jakichś wymiarach.
Program dzieli każdy odcinek na segmenty jednostkowe, przy czym dla dokładniejszej symulacji obliczeń, segmentacja odcinka przy jego końcach zagęszcza się.
Zrób doświadczenie dla obrazowania Twojego 3 i 4 przykładu >> w zakładce "Widok" zaznacz "Segmenty" (pod rysunkiem). Następnie zaznacz W2 oraz "Obracaj: wybrany odcinek" (u góry nad rysunkiem anteny) i zbliż "zoom" liniową skalą u dołu. Zobaczysz wybrany W2 odcinek w powiększeniu i posegmentowany (przez włączanie i wyłączanie "segmentowania" na zbliżonym W2).
Popatrz to przy 3 i 4 Twoim przykładzie że Twoja indukcyjność jest w punkcie połączenia segmentów.

Mmana-Gal jest bardzo dobrym programem symulacyjnym, nie mniej jest to tylko symulacja matematyczna i trzeba mieć tego świadomość przy używaniu tego narzędzia.

Jest jeszcze parę trików wykorzystujących geometryczne właściwości segmentacji, ale to wykracza już poza Twoje pytanie - nie wszystko na raz.

Życzę wytrwałości w poznawaniu zalet matematycznej symulacji - sporo czasu zaoszczędzisz, gdy poznasz zalety, ale i ograniczenia tej metody.


  PRZEJDŹ NA FORUM