Inverted V na 80m lub coś innego ?
    SP8LBK pisze:

    Jakubie
    Ja nie twierdzę, że nie masz racji. Dziwię się tylko, że ludzie coraz częściej zaczynają myśleć o budowie nawet dipola czy podobnej prostej anteny od robienia czy zakupu balunów, transformatorów nie wiedząc nawet jaki będzie im tak naprawdę potrzebny 1:2, 1:4, 1:6 a może 1:9.


Zaczynamy imho dyskusje czysto akademicką, ale niech będzie - odpowiem. Zanim jednak, jedna istotna sprawa. Balun i transformator impedancji to _funkcjonalnie_ dwa osobne urządzenia, a ich zadania są zupełnie od siebie różne i niezależne. Co oczywiście nie zmienia faktu, że fizycznie (mechanicznie) może być to jedno urządzenie.

    SP8LBK pisze:

    Jakubie
    Odpowiedz, szczególnie młodym, początkującym nadawcom:
    1. czy bez baluna prądowego 1:1 można zestroić prawidłowo antenę? stosując znane metody strojenia, wskaźnik SWR w radiu, miernik lub analizator antenowy.


bez baluna można zestroić ale nie antenę (w rozumieniu np. dipol zawieszony w przestrzeni) lecz cały _system_antenowy_ rozumiany jako symetryczna antena + kabel + uziemienie (o przypadkowych bądź trudnych do przewidzenia długościach czy, szczególnie w blokach, topologii) wraz z promieniowaniem z nich i jego wpływem na mierzoną impedancję.

    SP8LBK pisze:


    2. czy bez takiego baluna antena będzie mniej skuteczna niż taka sama ale z balunem?


To zależy co przyjąć za miarę skuteczności. Jeżeli tą miarą będzie ilość energii wypromieniowanej z (przykładowo) dipola (i _tylko_ z dipola) to tak - bez baluna taka antena będzie mniej skuteczna (poza przypadkami szczególnymi, w których pomimo braku baluna prąd asymetrii nie płynie - nie chciał bym tłumaczyć dlaczego czasami tak się dzieje żeby nie zaciemniać - wtedy obecność baluna czy też jego brak nic nie zmienia - ale podkreślam - to przypadek _szczególny_).

Jeżeli natomiast za miarę skuteczności przyjąć to, co za pomocą takiej anteny (takiego _systemu_antenowego_) słychać to paradoksalnie może się okazać, że bez baluna jest _lepiej_ (sic!), bo po założeniu baluna zniknie nam stacja DX, którą do tej pory "robiliśmy" promieniowaniem z kabla, a które to zniknęło po jego założeniu. Kawał pionowo wiszącego koncentryka to niezły wertikal jeżeli pozwolimy na to by po oplocie płynęły prądy asymetrii. Kontroli jednak nad tym nie masz żadnej i przyznasz chyba jednak, że nie o taką pracę systemu antenowego chodzi (a może jednak o taką? to ja się wtedy poddaję).

    SP8LBK pisze:


    3. czy mając już zestrojona antenę, gdzie uzyskaliśmy bez baluna SWR = 1,2, X=3, Z=53om i nie mając żadnych nieporządanych zjawisk, np TVI, potrzebujemy montować balun prądowy?


Brak TVI nie jest dowodem na brak obecności prądu asymetrii. Reszta odpowiedzi jest w zasadzie jak w p. 1. oraz 2.


    SP8LBK pisze:


    Zwróć uwagę, że robimy prototyp i w tym momencie nie wiemy nic poza wymiarami anteny.


I dlatego właśnie pomiar powinien być wykonany przy antenie lub przez kabel o elektrycznej długości będącej wielokrotnością lamda/2 (no chyba, że dysponujesz przyrządem umożliwiającym kalibracje na koniec kabla pomiarowego) przez balun prądowy 1:1. Mierzysz wtedy impedancję, częstotliwość rezonansową _anteny_ a nie całego _systemu_antenowego_.

Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM