Kosmiczny Gdańsk - 5 Paź - Sobota - Łącznosc z ARISS
    SQ9TDI pisze:

    (...)
    Panowie - to czy osoby "zarządzające/koordynujące, lub zgłaszające" tego typu łączności do ARISS nie mogły ustawić tego na zasadzie łączności bezpośredniej - z Polski??

    Założę się, że setki osób z zaciekawieniem przygotowywałoby się do tej "audycji" - sam miałem taki zamiar i zdążyłem umówić się z kilkoma kolegami na "pokaz" ... a tak.... mi się nie chce ... wolę obejrzeć film na YT z ISS w roli głównej ....

    pozdrawiam
    Michał,
    SQ9TDI


Michale,
1). To od gospodarza wydarzenia zależy wybór rodzaju połączenia z ISS. W przypadku tej konkretnej łączności organizatorzy oraz ARISS doskonale wiedzą dlaczego było realizowane połączenie poprzez telemost, a nie w sposób bezpośredni. Jest wiele powodów dlaczego oddaje się zestawienie radioamatorskie połączenia radiowego Ziemia ISS Ziemia doświadczonym radiooperatorem naziemnego segmentu ARISS na innych kontynentach.

Pamiętajcie proszę, to że robią to radioamatorzy z innych krajów to nie jest żadna dla nas ujma. Klub SP2ZIE wykonał już trzy połączenia dla dzieci z ISS. Czy ktoś z Was może pochwalić się w Polsce podobnym wynikiem? Albo ilu z Was wykonało chociaż tak przez Was nielubiany telemost?

2). W ostatnim czasie informowaliśmy o wielu takich bezpośrednich połączeniach w których odpowiedzi astronauty były słyszane nad Polską.

    sp6ryd pisze:

    Tez uważam że łączność bezpośrednia ma o niebo lepszy walor edukacyjny. Jednym bowiem z niepodważalnych jej atutów jest możliwość komunikowania sie bez pośrednictwa jakiejkolwiek infrastruktury przy mocy powiedzmy jednej żarówki wesoły czego nie daje żadne 'nowoczesne' rozwiazanie oparte na wszechobecnej sieci


3). Tak łączność bezpośrednia to na pewno większe emocje.... ale też są konsekwencje takiego wyboru.

    SO6AFP pisze:

    (...)
    Moje zdanie jest takie - jak się komuś nie podoba - niech nie korzysta. Ja osobiście dzięki echolinkowi poznałem sporo osób na całym świecie - lokalne przyczajone dziadki leśne nie mają już siły wciskać ptt.


4) Telemost NIE JEST REALIZOWANY przez Echolink..... natomiast dzięki Johnowi Spasojevitsch, AG9D z Montgomery, Illinois szkolne kontakty ARISS można słuchać poprzez serwery konferencyjne Echolika: EchoLink AMSAT (node 101 377) i JK1ZRW (node277 208) a także na IRLP Discovery Reflector 9010.

    sp6fig pisze:



    Ja myślałem, ze program ARISS ma zachęcać do krótkofalarstwa młodych ludzi.
    Z programy tej łączności widać, ze uczy się dzieci juz na starcie cwaniactwa,
    pokazuje się jak zrobić łączność bez potrzeby posiadania radia.
    Dzieci usiądą przed komputerem i "pogadają" jak na skype.
    Po co chodzić na kurs, zdawać egzamin, ubiegać się po licencję ?
    Po co ?
    Wystarczy tablet, komóra i z astronautą można "pogadać" co mu się w nocy śniło.

    Może się mylę ?


5). ARISS zawsze jest realizowany przez radioamatorów. Aby dowolna placówka non-profit lub szkoła mogła wykonać u siebie kontakt ARISS musi nawiązać współpracę z radioamatorami. Nie ma innego wyjścia!

6). Czy oglądałeś to na żywo, albo nagranie z dowolnego telemostu? Pokaż mi proszę, gdzie do tej łączności potrzebny jest komputer? Do samej łączności komputer (tablet czy inne urządzenie internetowe) nie jest potrzebne!!! Potrzebny jest telefon konferencyjny z układem zabezpieczającym przez sprzężeniem zwrotnym. Komputer wykorzystywany jest najczęściej potrzebny do wysłania z miejsca goszczenia astronauty (tam gdzie są dzieci i młodzież zadająca pytania) w świat przeogromnego Internetu obraz, wizję, dźwięk na żywo..... Na konferencji uczestnicy mogli doświdczyć, że ponieważ byli podłączeni poprzez ARISS mieli infromacje dostarczone o około 1 sekundę szybciej niż z serera wideo.

7). Program ARISS wspiera komunikację radiową.... radioamatorów i ich pasję na całym świecie. To od radioamatorów wspierających szkołę zależy jak wykorzystają przygotowania do kontaktu ARISS. I nie ma tu znaczenia, czy to jest telemost, czy łączność bezpośrednia. Zawsze dzieciom młodzieży można i należy wytłumaczyć na czym ma polegać połączenie i jacy radioamatorzy mogą to wykonać. Jak operator będzie chciał to przy telemoście może sprawić, że zadający pytania dzieci będą po zdanym egzaminie przez Państwową Komisją Egzaminacyjną.... a telemost, jak to ładnie powiedział na konferencji Jacek SQ5RJG jest przedłużeniem mikrofonu. I to jest prawda. To radiooperator musi podjąć decyzję, czy dziecko ma powtórzyć pytanie, czy może odejść itd. Stacja przekaźnikowa nie włącza się w to! Jest to trudniejsze zadanie na odległość.... współpraca dwóch operatorów.... Mało tego przy łączności z Koła był taki podział obowiązków. Główny operator zajmował się samą łącznością, a na drugim spoczywała kontrola anten, Efektu Dopplera i kilku innych istotnych dla połączenia parametrów.... jednak tu mieli łatwiej mogli zawsze się porozumieć na migi.

8). Masz tablet? Ok połącz mi się teraz z ISS, tak bym zadał astronaucie ESA Luca Parmitano pytanie?

    SQ6IYL pisze:



    Marianie, też myślałem i myślę tak jak Ty na ten temat, ale kol. Armand, przy zdaje się poprzedniej takiej akcji uświadomił, a raczej próbował mnie uświadomić, bo zdania na ten temat nie zmieniłem.

    Jeśli akcje rozmów z ISS mają zachęcać młodych do krótkofalarstwa, to powinny być realizowane WYŁĄCZNIE bezpośrednim łączem radiowym.
    Młodzi powinni pomacać radio, mikrofon, oglądnąć przygotowany zestaw antenowy na tę okazję i zrobić QSO.
    Robienie tego za pomocą telemostów uważam po młodzieżowemu za tzw. "kwas" i lepiej sobie darować takie akcje.


9). Uczniowie mają macać mikrofon od momentu złożenia przez szkołę wniosku do czasu łączności - to jest około roku do dwóch lat. Na Ziemi są takie miejsca, że choćbyś chciał przeprowadzić bezpośredni kontakt ARISS to tego nie możesz wykonać! Koniec kropka. Przykładem są Włosi, do których zawsze odnoszę się w tym temacie i nie tylko tym z wielkim szacunkiem!

10). W razie pytań z chęcią udzielę odpowiedzi. Chociaż doskonałym miejscem do takich rozmów są konferencje ARISS.

11). Dla czytelników forum podaje informację iż w tym roku będą jeszcze dwa szkolne kontakty ARISS w Polski. Radioamatorzy zdecydowali się przeprowadzić je poprzez telemost.

12). Ponadto na początek nowego roku - styczeń 2014 zaplanowano bezpośredni kontakt ARISS z Polski.

13). W dyskusji tej zabrało wiele osób głos. Świetnie by było, aby te oburzone telemostem osoby i nie tylko te osoby skontaktowały się ze swoją lokalną szkołą i zaprosiły SZKOŁĘ do wykonania eksperymentu „kontaktu ARISS”. A one same przygotują szkołę do łączności, nauczą dzieci i młodzież radiooperatorki tak, by te dzieci miały własne pozwolenie radiowe już przed swoim kontaktem ARISS. Namówcie też proszę nauczycieli do nauki przez nich programów związanych z rozwojem polskiego sektora kosmicznego, astronautyki i astronomii. Nie macie sprzętu? Spokojnie, koledzy radioamatorzy z innych kontynentów pracujący w ramach naziemnego segmentu ARISS, udostępnią Wam do dyspozycji swoją stację nadawczo-odbiorczą i za Was zestawią amatorskie łącze radiowe Ziemie ISS Ziemia, aby zrealizować przez Was, Wasz program edukacyjny. W papierokologii Pomogę Wam. Będę Wam podpowiadał, co jest do realizacji i na kiedy należy wykonać dane zadanie. Czasami terminy są mocno napięte! Jednak to Wy sami zrealizujcie ten program. Wówczas za dwa - trzy lata zadam Wam to samo pytanie odnośnie telemostu (nawet jak zrobicie połączenie bezpośrednie) i wówczas posłucham Waszych wypowiedzi.


  PRZEJDŹ NA FORUM