Testing Balloon Recovery System by Airplane
4. Oct. Steve, DL7AD plan to launch a ballon and he will track it with an airoplan.
Here is his announcement on UKHAS forum:
================================
Good evening,
tomorrow I wanna try, if it's possible to track or find lost balloons by airplane in general. Because of the altitude it is possible to receive a balloon which already landed in a unknown area. I'm thinking about B-14 we lost somewhere in Germany.

Tomorrow I'm going to fly with my Diamond DA-20 at the Polish border. I will try to fly as high as possible (up to 10.000ft). Thank's to Upu which set up an APRS Gateway to Spacenear.

On board I will set up an FT-847 set to 437.700 Mhz USB running DL-FLDigi RTTY-HAB-50 Mode. I will start several instances of DL-FLDigi with some shift to each other. Could someone set up an transmitter in Poland which I could receive? If I will get Internet from my provider, I will try to transmit it directly to the internet.
Thank's Sven DL7AD
===========
Here is the google translate , hopfully more or less understandable:
===========
Dobry wieczór,
jutro chcę spróbować, jeśli to możliwe, w celu śledzenia lub znaleźć utraconych balony samolotem w ogóle. Ze względu na wysokość można otrzymać balon, który już wyładowane w nieznanym obszarze. Myślę o B-14 straciliśmy gdzieś w Niemczech.

Jutro mam zamiar latać z moim Diamentowej DA-20 przy granicy z Polską. Postaram się latać tak wysoko, jak to możliwe (do 10.000ft). Dziękuję do UPU która powołała Bramka APRS do Spacenear.

Na pokładzie będę założyć FT-847 zestaw do 437,700 MHz USB działa DL-fldigi RTTY-HAB-50 Tryb. Zacznę kilka wystąpień DL-fldigi z pewnym przesunięciem względem siebie. Czy ktoś skonfigurować nadajnik w Polsce, które mógłbym otrzymać? Jeśli otrzymam od mojego dostawcy Internetu, postaram się przekazać je bezpośrednio do internetu.
Dziękuję-tych Sven DL7AD  PRZEJDŹ NA FORUM