Antena LPDA pounder - poszukiwany opis
Widzę że jest to mało popularna antena skoro tak mało jest porad i wypowiedzi, ale to nic - poradziłem sobie, właśnie zakończyłem prace nad anteną, produkt finalny wygląda tak:
Jeśli antena jest skierowana z dala od ścian to WFS jest poniżej 1,5 w zakresie od 140 do 150MHz, czyli chodzi szeroko, na innych częstotliwościach nie sprawdzałem, ważne jest dla mnie że w paśmie 2m WFS schodzi do 1, a aby do tego dojść dołożyłem do przekładki 1mm i jest teraz 6mm tak jak w opisie budowy anteny. Pierwsze QSO wypadły pozytywnie, rozmówca nawet nie zauważył różnicy kiedy nadawałem z kierunku i 2,5W a kiedy nadawałem z dookólnej i 5W. Na dookólnej antenie aby wejść na jelonka (ponad 120km) potrzebuję jakieś 20W i odbieram na 0s, na kierunku wystarczy mi 2,5W i odbieram na 5-7s - anteny na testach były obok siebie.
Koszt wykonania anteny to:
rurki fi 5mm - 4m - 4zł
kątownik 15x15x1,5 - 1m - 2zł
gniazdo bnc - 4zł
razem: 10zł, dodatkowo jeszcze przekładki, rękojeść z PP, śrubki, tulejki ze stali medycznej które użyłem do wzmocnienia rurek w miejscu gwintowania, trochę kleju i farby, ale to nie kosztowało mnie nic, razem wyceniam koszt materiałów na jakieś 15zł + praca własna (bezcenna aniołek )
Wyglądem antena nie powala, ale nie o wygląd tu chodzi - ona ma działać i działa.
Zamysł był taki aby to była antena turystyczna na wypady w góry, ale teraz nie wiem czy nie wymyślę jakiegoś rotorka i czy nie skończy na bazie, z możliwością szybkiego demontażu do zabrania w góry.
Jak pogoda dopisze to w sobotę wybiorę się na Śnieżkę, oczywiście z radiem i anteną.
Tym co pomogli radą w budowie bardzo dziękuję, tym co pisali do mnie dziwne rzeczy na PW też dziękuję, chodź do dziś nie wiem o co wam chodziło i dlaczego to pisaliście, ale trudno - life.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i do usłyszenia podczas łączności przeprowadzonych za pomocą mojej nowej anteny.
73!


  PRZEJDŹ NA FORUM